Stop_sporiace ucty

Kde nesporiť, bežné účty a termínované vklady – II. časť

Investičné zlato - zlatestriebro.sk

V prvej časti článku sme hovorili o miere inflácie za rok 2012, ktorú sme získali na stránke Štatistického úradu SR. Ako je presne definovaná inflácia sa môžete dočítať na stránkach Wikipédie. Odporúčam si tiež pozrieť nižšie priložené video a následne sa pozrieme na termínované vklady.

Termínované vklady – porovnanie úrokových sadzieb

Opäť použijeme nám známy portál banky.sk, kde si môžete po navolení všetkých bánk a vybratí meny EUR pozrieť porovnanie všetkých bánk, vkladové pásma a úrokové sadzby v % p.a..

Prehľadné spracovanie nájdete tu:

Porovnanie úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch, banky.sk

Najvyššiu sadzbu, ktorú som našiel je 2,6% p.a. s viazanosťou na 36 mesiacov a samozrejme je to podmienené mať v danej banke otvorený bežný účet. Takže poďme na náš tradičný príklad klienta, ktorý má 1000 EUR.

Jeho hrubý profit teda bude 26 EUR ročne. Po odpočítaní dane mu zostane 20,80 EUR, čiže zhodnotenie je 2,08% p.a.. Opäť berme do úvahy, že vedenie bežného účtu ho bude stáť len 3 EUR mesačne, čiže ročne 36 EUR. Keď teda z jeho ročného zhodnotenia 20,80 EUR odpočítame sumu spojenú za vedenie účtu 36 EUR dostaneme krásne zhodnotenie -15,20 EUR, čiže -1,52%. A poďme ešte odrátať mieru inflácie 3,6% z jeho zhodnotených (1000 EUR – 15,20 EUR) = 984,80 EUR, takže 984,80 EUR – 35,45 EUR (inflácia) a dostaneme neuveriteľné zhodnotenie „945,35 EUR“. Jeho čistý profit je teda krásnych -50,65 EUR, čo je -5,065 % z jeho vložených prostriedkov. Keď si to porovnáte so sporiacimi účtami a vkladnými knižkami či už s výpovednou alebo bez výpovednej lehoty, tak zistíte, že ste na tom skoro úplne rovnako. Treba si ešte uvedomiť, že v oboch článkoch som uviedol príklady s najlepšou úrokovou sadzbou a najnižším poplatkom za vedenie bežného účtu.

Čo nám z toho teda na záver vyplýva? Ak máte mať v banke bežný účet a platíte za jeho vedenie, tak jednoznačne vyberte si banku, ktorá Vám ponúkne bez poplatkov vedenie bežného účtu a tiež výbery z bankomatov, prípadne iné benefity. Našťastie tu už také banky máme. Sporiace účty, vkladné knižky s viazanosťou a bez viazanosti a tiež všetky termínované vklady sú produkty, ktoré sú úplne od veci a lákajú Vás na ne prostredníctvom stupídnych reklám. Všetky tieto produkty bánk by sa mali úplne zrušiť, teda za predpokladu, že nám budú ponúkať tie úroky, čo ponúkajú v súčasnosti. Lebo ak si budete dávať peniaze do ponožky (štrimfle), pod matrac alebo do tepicha, tak budete na tom lepšie ako v uvedených príkladoch, pretože Vaša strata bude len -3,6% čo je miera inflácie oproti -5,06%, ktorá vyšla v oboch príkladoch. Aj keď ako som písal v predchádzajúcom článku, kto verí, že skutočná miera inflácie je -3,6%, je podľa mňa čistý blázon. Ja mieru inflácie za rok 2012 odhadujem niekde okolo 10%. Horšie ako nosiť peniaze do banky je už len hádzať ich do studne.

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
 • _PK_

  Tento prispevok je uz myslim celkom nepravom proti bankovo naladeny. Radit niekomu nechat peniaze v ponozke a zrusit vsetky sporiace a vkladove produkty v bankach je celkom radikalne.

  Po prve, vedenie sporiacich uctov a terminovanych vkladov je snad az na vyjnimky zadarmo. Cize ratat do toho naklady na vedenie uctu je velmi ucelove. Navyse dnes uz najst bezny ucet so zakladnymi sluzbami zadarmo nie je az take zlozite.

  Dalej, inflacia minuly rok a 10%? Tak to asi zijem v inom state, podla mna to az tak daleko od tvrdeni statistickeho uradu nebude, maximalne mozno 5%. Ale zalezi aj od toho ake tovary a sluzby vlastne nakupujeme resp. vyuzivame.

  Su ovela horsie moznosti ako si setrit peniaze (kapitalove a investicke zp). Sporiace ucty maju urcite svoj vyznam a ja by som ich urcite nezatracoval.

  • Peter Rakvica

   Zdravím. Ďakujem za Vašu reakciu a Váš názor.
   Týmto článkom som vyjadril svoj názor. Viem ako peniaze zhodnotiť lepšie a preto som to napísal, tak ako to vnímam ja.
   Za to, ze už máme na Slovensku aj banky, ktoré ponúkajú za to, že bude mať klient u nich uložene prostriedky bezplatne ďakujem. Myslím si, že svoj zisk s peniazmi klientov si vedia vyprodukovať aj inak ako zbieraním poplatkov.
   Inflácia 5% je stále viac ako deklarovaných 3,6%. Je to presne ako píšete záleží to od toho za čo peniaze utrácame.
   Otázkou je čo je naozaj lepšie? Či mať doma peniaze v ponožke a prísť o ne keď človeka vykradnú, prípadne mu zhorí dom, alebo či ich mať viazané a v prípade potreby prísť o úrok, alebo nebodaj sa stane niečo podobné ako na Cypre a prísť o značnú časť úspor alebo prísť jedného dňa do banky kde bude na dverách oznam CLOSED? Fond na ochranu vkladov nedisponuje takou sumou aby vysporiadal čo i len klientov jednej banky. Článok na túto tému už pripravujem.
   O kapitálovom a investičnom poistení článok pripravujem a dúfam, že sa mi ho podarí zverejniť do konca týždňa.

   • katka

    Dobrý deň Vám prajem,
    mohli by Ste mi teda poradiť, kde by bolo najlepšie vkladať peniaze, aby sa mi zhodnocovali? Chcem si založiť aj životné poistenie a chcela som si ho dať hlavne kvôli sporeniu na dôchodok, tak teraz neviem, ako by som to mala urobiť alebo čo si mám uzatvoriť, aby som to mala čo najvýhodnejšie. A tiež sa chcem opýtať, ako teda vyriešiť ten problém ohľadom sumy, ktorá zostáva stále na bežnom účte, aby sa mi zhodnocovala. Čo navrhujete? Ďakujem Vám za odpoveď

    • Pani Katka, ťažko Vám budem takto radiť keď nepoznám Vašu finančnú situáciu, rodinné pomery a tiež aké produkty akých spoločností už využívate. Tiež neviem Váš vek a ani Vaše plány do budúcnosti. Preto by som Vám najskôr doporučil kontaktovať jedného z finančných poradcov zo spoločnosti Swiss brokers: http://www.swissbrokers.sk/kontakt/. Sú to všetko ľudia, ktorých osobne dlhodobo poznám. Keď budete mať vyriešené základné veci, o ktorých píšete a zostanú Vám volné finančné prostriedky, tak ma neváhajte kontaktovať e-mailom za účelom dohodnutia si osobného stretnutia.

     • Ferino

      Dobrý deň
      Tiež ma zaujíma aké zhodnotenie ponúkate. Použime ten váš modelový príklad. Máme voľných 1000 eur na jeden rok.Nemusíte napísať produkt. Len koľko za rok zarobím a všetky poplatky.
      Ďakujem

     • Dobrý deň. Ďakujem za Váš príspevok. Osobne neponúkam nikomu žiadne zhodnotenie, maximálne môžem poradiť, kam alebo do čoho by som investoval alebo investujem. Ak máte voľných 1000 EUR na obdobie jeden rok, tak neinvestujte, nakoľko rok je veľmi krátke obdobie na to aby ste mohli investovať, tak aby ste ste svoju investíciu zaujímavo zhodnotil.

  • maestro

   Ja som to pochopil tak, že ak je povinnosť mať v danej banke aj účet, tak je poplatok za jeho vedenie mojim nákladom, takže je to tam započítané správne.