Fond ochrany vkladov

Fond ochrany vkladov. Sú Vaše peniaze v banke v bezpečí?

Aj Vy patríte medzi tých, ktorí veria, že úspory, ktoré máte v bankách sú chránené podľa zákona Fondom ochrany vkladov (ďalej len FOV)? Veríte tomu, že pokiaľ by mala banka problémy, nemôžete o peniaze prísť? Poďme sa teda spoločne pozrieť, aká je realita.

Pravdepodobne si málokto z nás pozrie spomínaný zákon a hlavne čísla z výročnej správy.
Zákon o ochrane vkladov
Zákon hovorí, že v prípade vzniku nedostupnosti vkladov v niektorej z bánk v Slovenskej republike, by vkladateľovi bola poskytnutá náhrada za všetky jeho zákonom chránené nedostupné vklady v tejto banke najviac vo výške 100 000 EUR.
Aktuálna výška ochrany vkladov v bankách v Slovenskej republike od 30.12.2010

Účastníkmi systému ochrany vkladov v SR podľa zákona o ochrane vkladov sú nasledujúce banky:

Československá obchodná banka, a.s.
ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
Prima banka Slovensko, a.s.
OTP Banka Slovensko, a.s.
Poštová banka, a.s.
Privatbanka, a.s.
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
Slovenská sporiteľňa, a.s.
Slovenská záručná a rozvojová banka, a.s.
Tatra banka, a.s.
UniCredit Bank Slovakia a.s.
Sberbank Slovensko, a. s.
Všeobecná úverová banka, a.s.
Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s.

Aktuálne ani jedna pobočka zahraničnej banky nie je účastníkom systému ochrany vkladov v Slovenskej republike, nakoľko od 30.12.2010 sú vklady v bankách v SR a v ďalších krajinách EÚ chránené jednotne do výšky 100 000 EUR.
Zároveň to znamená, že vklady v pobočkách zahraničných bánk vykonávajúcich činnosť na území SR sú chránené podľa pravidiel domovského systému ochrany vkladov v členskom štáte, na území ktorého má zahraničná banka svoje sídlo.
Fond ochrany vkladov
Podľa doteraz napísaného sa nám môže javiť, že je všetko v najlepšom poriadku a môžeme kľudne spávať.
Čo však hovoria čísla? Vo výročnej správe za rok 2012 FOV sa uvádza: „Ku koncu roka 2012 suma chránených vkladov predstavovala 26,89 mld. EUR.“ Pozn. fond nechráni prostriedky investované napr. do podielových fondov, akcií, dlhopisov, zmeniek, hypotekárnych záložných listov…
Podľa súvahy záručného fondu zostavenej k 31.12.2012, záručný fond disponuje pre tieto účely s čiastkou 196 340 111 EUR.

Teraz trochu matematiky. Keďže sme už spomenuli, že do tohto fondu prispieva na Slovensku 14 bánk a brali by sme do úvahy, že každá banka má v priemere rovnaký diel vkladov (nemá, no konkrétne čísla z bánk sa nedajú zistiť), vyšlo by nám číslo 1 920 714 285 EUR. Táto suma sa zďaleka nepribližuje číslu zo súvahy FOV 196 340 111 EUR.

Výsledok = FOV nedisponuje čiastkou na záchranu čo i len jednej banky.

Zaujímavé je tiež to, prečo je aktuálne prejednávaný návrh smernice EÚ, ktorý počíta s tým, že v prípade krachu banky by sporitelia mohli vyberať z bankomatov denne 100 – 200 EUR. Pokiaľ sú banky „zdravé“, ako nám tvrdia médiá, nie je to zbytočné?
Aký je Váš názor?

Precízne stylusy značky Adonit - eshop.pda.sk
 • _PK_

  1. Ked ste uz spomenuli, ze investicie do akcii nie su chranene fondom na ochranu vkladov, mozno ste mohli spomenut aj http://www.garancnyfond.sk/.

  2. Kedysi skrachovala Devin Banka a bola to celkom velka banka, pamatam si, ze minimalne moj otec sa k nejakym peniazom dostal a podla stranky fondu to s tym vyplacanim nebolo az take zle http://www.fovsr.sk/sk/devin-banka-as/.

  • Beata

   Ďakujem za Vašu reakciu a spomenutie garančného fondu. Určite sa v budúcnosti budeme venovať aj tejto téme. V tomto článku sme sa snažili zamerať čisto len na banky. Súhlasím s minulosťou, väčšina sporiteľov sa dostala ku svojím úsporám, aj napriek dosť dlhému časovému horizontu. Dnes je však situácia iná…

   • Martin

    Ani moc nie je. Ani v čase keď skrachovali banky na SR (pred ich reštrukturalizáciou) ako napr. spomínaná Devín Banka tak vo fonde tiež nebolo ani zďaleka toľko prostriedkov, koľko by bolo potrebné na vyplatenie úspor klientov bánk. Samotný fond ochrany vkladov si však musel zobrať úver a z toho vyplatiť vklady klientov a tento úver následne splácal asi 10 rokov a až následne sa samotný fond vôbec dostal do plusu. Aj preto je prostriedkov v ňom toľko-koľko je. Keby sa tak situácia s krachom niektorej z bánk opakovala v súčastnosti postup by bol pravdepodobne podobný. Samozrejme je to „keby“… ale osobne si nemyslím, že dnes je situácia až tak iná 🙂

 • tik

  …skutočne …dajme si trochu matematiky…vložte do ktorejkoľvek banky 100€ a vypočítajte v ktorej banke vydržia najdlhšie…až do celkovej 0…potom si pripočítajte 3 mesiace ….to je čas do exekúcie…pretože Vám vznikne dlh voči banke a tá ho začne vymáhať…no a ešte…ak mi niekto pomenuje „zdravú“ banku, tak ho navrhnem na „nobelovku“… za finančný objav…historicky, každá banka je založená na podvode a okradnutí vkladateľov…ja hovorím hlupákov…

  • Beata

   Realita…

  • Nádherný príklad a pritom úplne jednoduchý. Ďakujeme za príspevok.

  • petko

   …asi najdlhsie v internetovej banke,i ked je to len z nudze cnost…

 • Peter

  SR banky s ich garanciami a podinflačnými úrokmi? nie, ďakujem… radšej majetkový účet v Luxembursku s priamym, kedykoľvek likvidným vlastníctvom majetku a zhodnotením približne 10% p.a. ….

  • Tak ako píšete, je to jedna z viacerých možností kde si dať svoje financie a určite je to lepšie ako držať peniaze v našich bankách.

   • Peter

    mne osobne tento spôsob zhodnotenia peňazí príde ako najlepší z pomedzi možností, ktoré môže mať človek žijúci na SR.. samozrejme podnikaním alebo priamo obchodovaním na burze sa dá zarobiť viac, ale 10% bez práce a s minimálnym rizikom mi príde viac než zaujímavé… Vy viete tiež o nejakej zaujímavej možnosti? Rád sa dozviem aj o iných možnostiach 😉

    • 10% ročne je veľmi slušný profit. Ja generujem najviac príjmov obchodovaním z fyzickými drahými kovmi (nákup a predaj investičného zlata, striebra, platiny). Tiež obchodujem na FOREXe s menovými pármi, obchodujem spotové zlato, striebro, platinu, paládium a hlavné akciové indexy DJIA, NASDAQ, S&P 500. Viac sa neskôr dočítate na stránke „O mne“, plánujem doplniť do konca októbra. Postupne tu o tom budu aj články.

     • K týmto druhom investícií som sa zatiaľ ešte neodhodlal ale som k nim pozitívne naklonený, v každom prípade Vám želám veľa úspešných obchodov… Pán Rakvica, dali by ste mi na seba mail? Mal by som na Vás iba pár otázok, samozrejme ak by Vás to teda neobťažovalo, prípadne ma kontaktujte na peterfedor.pu@azet.sk

     • E-mail aj telefón na mňa nájdete tu http://www.investicnyblog.sk/kontakt/
      Ak by tých otázok malo byť veľa radšej zavolajte ;o) Rád Vám ich zodpoviem ak budem vedieť.

 • Anna Hanková

  i ja sa pripajam k Petovi ….. ludia preberte zodpovednost nad svojimi financiami a zivotom….