4 spôsoby, ako robiť lepšie investičné rozhodnutia

4 spôsoby, ako robiť lepšie investičné rozhodnutia

Ak sú nejaké rozhodnutia, ktoré majú veľký dopad na život jednotlivca, tak sú to práve tie o financiách. Preto by im mala byť venovaná patričná pozornosť. Tieto 4 rady vám pomôžu k tomu, ako ich robiť správne.

Nespoliehajte sa na šťastie

Vašim predošlým investíciám sa nadpriemerne darilo, vašej firme sa podarilo získať lukratívnu zákazku, a ako čerešničku na torte, nájdete na ulici 20 eur. Niekedy má človek dobrý týždeň. V takýchto situáciách by si preto mal dať pozor, aby si nezačal myslieť, že šťastie je na jeho strane. Rovnaký pocit totiž zažívajú hráči v kasíne, ktorí mali niekoľkokrát za sebou dobré karty.

Čím zložitejšie finančné rozhodnutie máte pred sebou, tým viac času mu venujte. Zvážte všetky klady a zápory a na rozmyslenie si nechajte pokojne celý deň, a ak treba, tak aj týždeň. Predošlé úspechy totiž nezaručujú tie budúce.

Neustále sa učte

Vo fáze, keď si ľudia začnú osvojovať niekoľko pozitívnych finančných návykov a dostavia sa aj prvé výsledky, majú tendenciu preceniť svoje znalosti. Dostanú sa do zóny pohodlia a stratia opatrnosť. Čím viac istoty totiž človek naberie pri financiách, tým ľahšie si vie neopatrnosťou privodiť škodu.

Aby ste sa do takejto zóny nedostali, hľadajte stále nové zdroje vedomostí. Opýtajte sa skúsenejších, odkiaľ berú nápady a znalosti. Na internete je množstvo kvalitných finančných magazínov. Ak sa vám nechce čítať, existujú informatívne podcasty, ktoré si jednoducho pustíte popri inej práci.

Priznajte si omyl

Nie je to vždy jednoduché, ale aj chyby patria k životu. Zatiaľ čo ziskové investície investori predávajú s radosťou, pri negatívnom skóre majú tendenciu čakať na zvrat, aj keď tomu žiadny ukazovateľ nenasvedčuje.

Konfrontácia s realitou potom býva tvrdá. Čím skôr sa neúspešnej investície zbavíte, tým väčšej peňažnej ujme môžete predísť. Zároveň sa zbavíte aj mentálneho bremena a budete sa môcť začať zamýšľať nad novými možnosťami využitia peňazí.

Nesústreďte sa na krátkodobé úspechy

Investovanie je o zhodnocovaní peňazí v dlhodobom horizonte. Nanešťastie, ľudský mozog je nastavený tak, že vždy viac preferuje malé okamžité úspechy, pred väčšími budúcimi. Okamžitá odmena je pre ľudí skrátka príťažlivejšia, lebo je istejšia, a zároveň spúšťa túžbu získať ešte viac.

Preto, keď sa dostaví prvá možnosť zisku, konzultujte predaj aktív ešte s finančným poradcom. Môže vám odhaliť ešte ďalšie scenáre, na ktorých výsledky bude treba možno počkať, no budú o to výhodnejšie.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
38,52  s DPH

Výkupná cena: 19.79 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby