Banky - výber hotovosti z bankomatu a na pobočke. Blíži sa koniec hotovosti?

Banky – výber hotovosti z bankomatu a na pobočke. Blíži sa koniec hotovosti?

Niektoré banky na Slovensku začali obmedzovať výbery hotovosti z bankomatov pre klientov iných bánk. Výbery hotovosti na pobočkách bánk nad určitú sumu sa nezaobídu bez nahlásenia výberu dopredu a bez zisťovania pôvodu peňazí a účelu ich použitia.

Výber hotovosti z bankomatu

Banky (Prima banka a Slovenská sporiteľňa) začali obmedzovať výber hotovosti nad sumu 200 EUR z bankomatu pre klientov iných bánk, ktorí vyberajú hotovosť v ich bankomatoch. Máte síce možnosť opakovaného výberu, ale ak máte v predplatenom balíku služieb u svojej banky napríklad možnosť výberu z bankomatov iných bánk len 1 – 5 výberov z bankomatu mesačne bezplatne, tak každý ďalší výber budete mať spoplatnený.

Výber hotovosti na pobočke banky

Obmedzenie výberov hotovosti sa netýka len výberov z bankomatov ale aj výberov v hotovosti priamo na pobočkách bánk, ktoré banky zaviedli už dávnejšie. Väčšina bánk umožňuje výber bez nahlásenia dopredu len na sumu 5 000 alebo 10 000 EUR. Ale na pobočkách niektorých bánk môžete mať problém vybrať bez nahlásenia výberu hotovosť už nad 1 500 EUR.

Budeme mať digitálne EURo?

ECB si zaregistrovala digitálne EURo (skratka DE) ako ochrannú známku a chce začať konkurovať súkromným decentralizovaným digitálnym menám ako je Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple alebo Libra od Facebooku. Digitálne EURo by ale narozdiel od digitálnych mien bolo pasívom centrálnej banky a dopĺňalo by tak súčasnú ponuku hotovosti a veľkoobchodných vkladov v centrálnej banke. Tým pádom by jeho hodnota nebola volatilná, pretože by bola krytá centrálnou bankou.

Asi je nám všetkým jasné, že zavedenie digitálneho EURa bude viesť k postupnému zániku hotovosti a úplnej kontrole nad peniazmi nás všetkých. Z čoho vyplýva aj hrozba toho, že ak sa ktokoľvek znepáči systému, tak bude veľmi ľahké ho odstrihnúť od vlastných peňazí a znemožniť mu akékoľvek nákupy a platby za služby a tovar. Toto by mohlo mať za následok, že drahé kovy investičné zlato, striebro a platina sa stanú jedinou poistkou a uchovávateľom hodnoty. A teda budú to jediné pravé peniaze pre všetkých.

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube.

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Zdroj obrázku: fotobanka https://pixabay.com/sk/​

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
44,53  s DPH

Výkupná cena: 19.11 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby