Ak už mám zomrieť, tak nech za to niekto zaplatí

Ak už mám zomrieť, tak nech za to niekto zaplatí

Investičné zlato - zlatestriebro.sk

V tomto článku Vám odhalím, ktoré podľa mňa dve najväčšie výhody vidím v životnom poistení, či už v kapitálovom alebo investičnom poistení a kto a kedy bude z nich profitovať. Sú to zároveň dva prípady, kedy by som neváhal si životné poistenie uzatvoriť.

Mám dlhodobý úver alebo iný dlh

Prvý prípad je, ak sa človek dostane do situácie, že je nútený sa zadĺžiť, či už cez hypotekárny, spotrebný alebo iný úver. V prvom rade by som ale chcel na každého apelovať, aby si veľmi dobre rozmyslel či je naozaj nutné zobrať si hypotéku, spotrebný uver, iný typ úveru alebo pôžičky. Mať „svoje vlastné bývanie alebo vlastné auto“ je úžasná vec, ale splácať 20 – 30 rokov po 300 – 1 000 EUR mesačne hypotekárny úver alebo 5 – 6 rokov spotrebný úver až tak úžasné nie je, najmä v dnešnej dobe. To, že ste dnes zdravý a máte prácu alebo svoje malé podnikanie ešte neznamená, že tomu bude tak aj o pár rokov. Každý poznáme, že jeden rok sa nám darí lepšie a iný rok to nie je až taká sláva, že?

Takže, ak ste si to dobre premysleli a zrátali a predsa len ste si zobrali hypotéku, spotrebný úver alebo iný druh pôžičky, tak by ste mali myslieť aj na svojich najbližších, ak by náhodou prišlo k tomu najhoršiemu. Teda, Vám už to bude asi jedno, ale Vašim najbližším nepochybne padne kameň zo srdca ak budú vedieť, že ste sa o nich a o svoje dlhy postarali. Toto je prvý prípad, kedy by som jednoznačne neváhal uzatvoriť si životné poistenie. Vášmu budúcemu poradcovi by som ale dal konkrétne informácie, prečo chcete životné poistenie uzavrieť, aby Vám do Vašej budúcej životnej poistky nenahádzal zbytočné pripoistenia ako sú drobné úrazy a iné nezmyselnosti, ktoré sa Vám bude aj tak pri prípadnom drobnom úraze snažiť poisťovňa neplniť. A aj keď nič nenájdu a zrovna nebude daný typ úrazu vo výlukách, tak tie drobné, ktoré dostanete, Vám nevrátia cenu za dané pripoistenie, ktorú ste im zaplatili.

Poistná suma v prípade smrti by mala byť na začiatku minimálne vo výške Vášho celkového dlhu plus Vášho 2 – 3 ročného príjmu, aby mali Vaši najbližší dostatok času sa s danou situáciou vysporiadať.

Záleží mi na svojich blízkych a chcem ich ako tak zabezpečiť

Druhý prípad, kedy by mal človek uvažovať o životnom poistení je ten, ak chcete svojich najbližších finančne zabezpečiť v čase, kedy Vy tu už nebudete. Poisťovňa vyplatí poistnú sumu Vašim najbližším a uľahčí im tak ťažké obdobie ich citovej straty.

Životné poistenie tu nie je pre Vás, ale pre Vašich blízkych

Životné poistenie je v prvom rade o týchto dvoch prípadoch. Zabudnite na švajčiarsky dôchodok, ktorý Vám sľubujú. O svoj dôchodok sa dá lepšie postarať ako sporením cez akékoľvek životné poistenie. Existuje veľa iných, lepších možností ako si zabezpečiť dôstojný dôchodok, ale o tom inokedy a v inom článku.

Dôležité je pochopiť, že životné poistenie tu nie je pre Vás, ale pre Vašich blízkych a na zabezpečenie toho, aby ste tu po sebe nezanechali Vašim blízkym dlhy. A preto sa držte toho, čo hovorí nadpis tohto článku „Ak už mám zomrieť, tak nech za to niekto zaplatía neuzatvárajte si životné poistenie na tie prípady, na ktoré nie je a nikdy nebolo určené. A rátajte s tým, že za všetko sa platí a ak už máte za niečo zaplatiť, tak nech to aspoň niekomu v budúcnosti prinesie osoh.

Ak máte na to iný názor alebo chcete článok obohatiť o Vaše skúsenosti, nezabudnite to napísať dole do komentárov. Ďakujem.

Mlsajte zdravo - susenemaso.sk
 • Zuzana Planderová

  Zaujimavy clanok. Co ak clovek rovno neumrie ale sa musi dlhodobo liecit. Zivotne poistenie by malo byt kompletne aby zahrnulo vsetky pripady, nielen smrt a aby bolo nielen pre rodinu, ale aj pre daneho poisteneho cloveka. Pisete ze by tam nemali byt tie drobnosti na urazy. Na toto mam iny nazor lebo zivotne poistenie, ktore nezabezpeci splacanie aj splatok uveru pocas dlhodobej liecby nie je riadnym poistenim. Clovek by ostal v problemoch prave vtedy, kedy by potreboval najvacsi klud. Mate tam reklamu na AXA a prave tato poistovna je jedna z najviac vylukami a obmedzeniami v plneni poistnych udalosti, ze by nakoniec nevyplatili ani pripad smrti. Zbytocne stoji len 10 Eur.

  • Smrť je jediná istota čo sa týka plnenia v plnej výške. Nepoznám žiadny prípad, že by akákoľvek poisťovňa neplnila túto poistnú udalosť na rozdiel od ostatných pripoistení. Pri ostatných pripoisteniach ako sú drobné úrazy, trvalé následky úrazu, kritických chorobách alebo pri trvalej invalidite sa bude snažiť nájsť dostatok dôvodov prečo neplniť alebo plniť len minimálne. V poistných podmienkach je toľko výluk, že minimálne 90% všetkých bežných prípadov sa na ne vzťahuje. Zrazu nebudete dostatočne invalidný na to aby ste dostali plnenie alebo budete mať kritickú chorobu, ktorá je vo výlukách. A v prípade, že aj budete mať šťastie a úraz alebo kritická choroba nebude vo výlukách a nenájdu vo Vašej zdravotnej karte nič čo by bolo dôvodom neplnenia, tak aj tak si budete musieť na tie splátky úveru požičať, nakoľko peniaze z plnenia nedostanete v čase keď ich budete potrebovať.
   Čo sa týka reklamy na AXA poisťovňu, tak tú sme na našu stránku neumiestnili, nakoľko sa držíme zásady nemať na stránke hlavne žiadnu reklamu na úverové produkty a tiež na žiadne produkty životného poistenia.
   Na stránke ale máme reklamnú plochu do ktorej vkladá reklamu google na základe obsahu, ktorý tvoríme, čo ale nevieme ovplyvniť. Raz za týždeň kontrolujeme aké reklamy nám google do bannerovej plochy vkladá a nevhodné reklamy alebo reklamy, ktoré sú v rozpore s našou filozofiou alebo našimi názormi odstraňujeme.

 • Róbert Luis Melník

  životné poistenie by malo v prvom rade slúžiť na zabezpečenie príjmu v období kedy človek nie je schopný si tento príjem zadovážiť napríklad z dôvodu úrazu, choroby a podobne. Teda nie len na krytie úveru/hypotéky alebo zabezpečenie rodiny po svojej smrti. Aký má zmysel odkladať si na dôchodok ak nemáme krytý príjem v súčasnosti. Šetrenie na dôchodok áno, ale určite nie ak človek nemá krytie 🙂

  • V článku nikde nepíšem nič o odkladaní si alebo sporení na dôchodok. A životné poistenie či už kapitálové alebo investičné nepovažujem vôbec za vhodný produkt na tento účel aj keď veľa ľudí asi inú možnosť nemá alebo o iných možnostiach nevedia. Súhlasím s Vami s tým, že by človek mal mať zabezpečený svoj príjem a preto by si mal každý z nás tvoriť dostatočné rezervy, aby v prípade straty príjmu vedel dané obdobie vykryť. V drvivej väčšine ľudia o príjem prichádzajú nie z dôvodu úrazu alebo vážnejšej choroby, ale z dôvodu straty zamestnania alebo krachu ich biznisu. Plnenie drobných úrazov nestojí za nič a v prípade vážnejšieho úrazu alebo choroby poisťovňa nájde x vecí, ktoré sú vo výlukách alebo x dôvodov ako plnenie okresať na maximum.

   • Róbert Luis Melník

    O odkladaní na dôchodok konkrétne nehovoríte, ale spomínať nevhodnosť ŽP na takýto účel a spomínať aj, že v ďalšom článku poradíte, len som k tomu chcel dodať, že človek, ktorý nemá ŽP by si ho mal pred odkladaním na dôchodok zabezpečiť a to z viacerých dôvodov (hlavne na zabezpečenie aby nedošlo k tomu, že siahne na svoje dôchodkove úspory v núdzi) …. Krytie príjmu som písal v zmysle dlhodobej PN, TN, kritických chorôb, nie o drobných úrazoch. Čo sa týka krátenia poistných plnení a výluk, týka sa to aj poistného plnenia v prípade smrti, kde niektoré poisťovne majú aj viac ako 30 výluk, v niektorých prípadoch krátia plnenia na polovicu a tak ďalej. Ja jednoducho tvrdím, že ŽP je pre každého, kto má istý existenčný príjem a potrebuje ho vykryť aj v období neschopnosti zarábať. Samozrejme si treba tvoriť aj rezervy, ale nepísali sme tu o komplexnom portfóliu…