Uruguay trip - cesta do Uruguay

Uruguay trip – Cesta do Uruguaya

Cesta na letisko Schwechat a lietadlom do Montevideo, Uruguay.

V utorok 6.5.2014 o 15:00 hod sme vyrazili autom z Trenčína na letisko Viedeň – Schwechat. Po ceste sme sa na poslednej pumpe OMW v Jarovciach pred hranicami zastavili na kávu. Na letisku sme boli dve hodinky pred odletom.

Lietadlo nám z Viedne do Madridu, letisko Barajas, odlietalo o 19:30 hod. Let trval 3 hodiny a 10 minút. Na letisku Barajas v Madride sme boli o 22:40 hod.

Medzinárodné letisko Madrid Barajas
Medzinárodné letisko Madrid Barajas, autor: Peter Rakvica

Na prestup sme mali 1 hodinu a 55 minút.

Z letiska Barajas, Madrid v Španielsku, sme leteli 7.5.2014 o 00:35 hod. Let trval 10 hodín a 50 minút. Časový posun je 5 hodín nazad a na letisku v Sao Paulo, Guarulhos International v Brazílii, sme tak boli o 6:25 hod.

Medzinárodné letisko Madrid Barajas, Terminal 4S
Medzinárodné letisko Madrid Barajas, Terminal 4S, autor: Peter Rakvica

Tento let bola čistá katastrofa, nakoľko na úzkych sedadlách sa nedalo obsedieť a nie to ešte spať. Nedokázal som zaspať ani na 10 minút. Neustále som sa vrtel. Nepomáhali ani prechádzky v úzkych uličkách medzi radmi sedadiel. Už chápem, prečo si ľudia priplácajú za business a prvú triedu.

Na letisku v Sao Paulo v Brazílii sme strávili 3 hodiny. Bol som šťastný, že sa môžem poprechádzať a nadýchať čerstvého vzduchu. Tu sme mali opäť pasovú kontrolu ako vo Viedni a pýtali sa nás, či ideme do Uruguaya pracovať. Problém, s ktorým sa môžete na letiskách v Brazílii stretnúť je, že skoro nikto nehovorí po anglicky. Spustia na vás portugalčinou a po anglicky nevedia ani ň.

Zo Sao Paulo v Brazílii do Montevideo, letisko Carrasco v Uruguayi, sme odlietali o 9:25 hod. Let trval 2 hodiny a 40 minút. Na letisku v Montevideo, Carrasco Uruguay, sme boli teda 7.5.2014 o 12:05 hod, kde nás opäť čakala pasová kontrola.

Cesta z letiska Carrasco v Montevideo do hotela v centre mesta

Na letisku sme si zamenili 40 EUR na miestnu menu PESOS, aby sme mali peniaze na dopravenie sa na hotel a na vodu. Viac sme nemenili, nakoľko kurz na letisku je oveľa nevýhodnejší ako v zmenárňach v centre mesta. Na letisku bol kurz okolo 27 PESOS za 1 EURO a v centre sme menili za 30,60 až 31,30 PESOS, podľa toho ako sa hýbal kurz. Jednoznačne odporúčam zameniť si aspoň 20-30 EUR.

Z letiska do hotela View Port *** (náš prvý hotel, kde nás cena za noc s raňajkami a s pripojením na wifi stála cca 26 USD na jedného), kúsok od centra mesta, sme sa mohli dostať tromi spôsobmi. Letiskovým taxíkom za cca 1200 PESOS (sú oveľa drahšie ako bežné taxíky v meste, dozvedeli sme sa to neskôr), letiskovým shutle busom za cca 280 PESOS alebo mestským autobusom za cenu 42 PESOS.
Kvôli dobrodružstvu sme si vybrali mestský autobus. Do centra sa dostanete linkami s číslom 700, 701, 704, 710 a 711.
Existuje aj štvrtá možnosť a to mestský taxík, ale to by ste museli mať na niektorý telefónne číslo a za cestu z letiska alebo na letisko vám bude účtovať aj tak vyššiu tarifu ako za vozenie sa po meste. Vyšlo by vás to cca 750 PESOS.

Kúsok pred letiskom bola autobusová zastávka, z ktorej sme to mali cca 25 km do nášho hotela View Port. Náš autobus s číslom 711 stál rovno pred naším hotelom, kde sme vystúpili okolo 15:00 hod. Cesta autobusom trvala okolo 45 minút. Autobusy tu jazdia staršie ako u nás a idú štýlom brzda plyn, čomu zodpovedá aj ich technický stav. Lístok vám predá šofér, ktorý to rieši niekedy aj za jazdy.
Ľudia v autobuse sú milí a keď vás uvidia s kuframi, tak vám ponúknu miesto. Do autobusu priebežne na rôznych zastávkach nastupujú rôzni predavači sladkostí, ponožiek, iných drobností alebo hudobníci, ktorí hrajú najčastejšie na husliach a spríjemnia vám cestovanie. Na začiatku sme nechápali čo sa deje (neznalosť španielčiny), nakoľko každý predajca alebo hudobník po nastúpení do autobusu spustí 2-3 minútový monológ a až následne ponúka svoj tovar alebo zahrá.

Hotel View Port, Montevideo, Uruguay
Hotel View Port, Montevideo, Uruguay, autor: Peter Rakvica

Po 24 hodinách cestovania sme sa ubytovali v hoteli View Port v centre mesta Montevideo (ak budete pri odchode z hotela platiť kartou, tak cena bude v USD, pri platbe v hotovosti budú chcieť buď USD alebo PESOS).

Recepcia Hotel View Port, Montevideo, Uruguay
Recepcia Hotel View Port, Montevideo, Uruguay, autor: Peter Rakvica

Po vystúpení z autobusu nás čakal mierny šok, o ktorom sa ale už dočítate v ďalšom článku. Popíšem v ňom náš prvý prieskum okolia hotela a tiež našu večernú cestu na naše prvé stretnutie so Slovákom, ktorý pricestoval do hlavného mesta Montevideo v Uruguayi dva mesiace pred našim príchodom. V Uruguayi je na misii ako učiteľ anglického jazyka.

(Všetky fotografie použité v článku boli urobené zariadením iPhone 5 a upravené v aplikácii Snapseed.)

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
45,31  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby