Uruguay trip - plánovanie cesty

Uruguay trip – Plánovanie cesty

Za všetko môže dovolenka v U.A.E., situácia na Slovensku a tiež mentalita „Slovák“.

V máji 2013 som sa bol pozrieť v U.A.E kde som si pozrel Dubai, Abu Dhabi, Ras al Khaimah a malú časť Sultanád of Oman.

Z toho, čo som tam videl a zažil, som bol nadšený, doslova ohúrený a veľmi sa mi to tam páčilo, ale keď som uvažoval o tom, či by som tam chcel žiť, podnikať alebo prípadne zostárnuť, tak moja odpoveď znela nie. Dovôdov je viac.

Dovolenka je tam super, je čo pozerať, aj čo zažiť a postarajú sa tam o vás asi najlepšie ako to nedokážu inde na svete. Turisti sú tam rozmaznávaní a spravia pre vás všetko pre to, aby ste sa tam cítili dobre a prišli tam aj o rok. Ich služby, čistota, jedlo, úroveň hotelov atď. je naozaj TOP.

Už dlhšiu dobu sa mi nepáči veľa vecí na tom našom malom a krásnom Slovensku. Za posledných 25 rokov sa veľa vecí zmenilo a zmenili sme sa aj my ľudia. Bohužiaľ, čisto podľa môjho názoru, sa viac vecí zmenilo k horšiemu a tiež aj viac ľudí. Nebudem tu popisovať čo všetko vnímam na Slovensku ako zlé a v čom sa zmenili aj samotní ľudia, lebo toto nemá byť článok o tom (to by musel byť seriál ;o)). A tiež nechcem, aby bol článok negatívny. O všetkom ste denno denne informovaní alebo aj možno dezinformovaní prostredníctvom našich médií na Slovensku (to, či tým sračkám v slovenských médiách veríme alebo nie, je už na každom z nás). Okrem toho každý z nás vníma situáciu z iného uhľa pohľadu v rôznych fázach nášho pracovného aj súkromného života a samozrejme v neposlednom rade stretávame aj každý iných ľudí. Nie vždy si môžeme vyberať s kým sa stretneme, s kým nie a nie vždy odhadneme nového človeka na prvýkrát.

Keď je dôvod, nedá na seba dlho čakať aj nápad

V septembri 2013 mi napadlo, že by bolo fajn nájsť krajinu, kde by to mohlo byť vo veľa veciach lepšie, kde sa dá bez problémov začať podnikať a kde sú ľudia ešte ľuďmi. A tiež, kde by sa dalo podnikaním čo to zarobiť a následne si tam užiť aj svoj dôchodok vo väčšej dôstojnosti ako u nás na Slovensku. Nie, nie som až taký naivný, že by som si myslel, že nájdem rozprávkovú krajinu s dobrým kráľom a vernými poddanými ako mal kráľ Miroslav z rozprávky Pyšná princezná, kde sa mal každý kto poctivo pracoval dobre. Hľadal som len krajinu, kde by to mohlo byť len o kúsok lepšie, kde by mohlo byť viac príležitostí, viac potenciálu uspieť, kde vám nebude štát klásť polená pod nohy s tým, aby vám ich dolámal, tak aby ste sa už nepostavili, ale naopak sa vám bude snažiť pomôcť a podporiť vás. Kde ľudia sú ešte stále ľuďmi a kde sa priateľstvá nekupujú za peniaze alebo nemerajú úspechom v práci alebo od toho na akom aute sa vozíte.

Hľadanie, čítanie a štúdium

Tak sa začalo moje pátranie po rôznych štátoch, ich hospodárskej situácii, možnom rozvoji, podnikaní a ich obyvateľoch. Komunikoval som o svojom zámere s viacerými svojimi známymi, ktorých som svojou myšlienkou zaujal a ktorí mnou porozprávané veci na Slovensku a tiež o zmene správania sa a mentalite ľudí na Slovensku, vnímali obdobne. Po niekoľko mesačnom pátraní a prečítaní xy stránok a pozretí xy videí o rôznych štátoch, ich ekonomike, podnikaní, živote ľudí atď. mne a jednému môjmu klientovi a zároveň aj priateľovi vypadol jeden štát, ktorý sa nám obom rovnako pozdával. Tým štátom je Uruguay.

Príprava

Začali sme teda sledovať ceny leteniek, ktoré sa nám podarilo kúpiť cez portál airtickets24.com v mesiaci marec za cenu 750 EUR na hlavu, s odletom do Uruguaya z Viedne 6. mája 2014 navečer a nazad s odletom z Uruguaya 3. júna 2014 a príletom do Viedne 4. júna 2014 okolo obeda.

Samozrejme, že daný mesiac je v Uruguayi mimo sezónny a v daný čas tam začína zima, nakoľko sa nachádza na južnej pologuli a preto boli letenky skoro za polovičnú cenu ako v sezóne. Sezóna tam je od začiatku decembra do konca februára, teda aspoň podľa domácich a turistov z Južnej Ameriky. Na základe teplôt a iných prežitkov, ktoré sme tam mali počas mája (v našom ponímaní november) si dovolím tvrdiť, že pre našinca je tam pre nás sezóna od začiatku novembra do konca marca (čo je 5 mesiacov, ale dá sa kúpať aj v máji ;o)).

Dva týždne pred odchodom sme sa s priateľom stretli a naplánovali sme si nahrubo celý náš trip, kam chceme ísť, čo chceme vidieť, s kým sa potrebujeme a chceme stretnúť a čo všetko sa potrebujeme dozvedieť. Na základe hrubého plánu sme vedeli nahrubo odhadnúť aj cenu, koľko nás bude celý trip stáť a rozplánovať si tak financie na celé obdobie. Pár dní pred odletom sme si cez booking.com zajednali svoj prvý hotel na 3 noci a v podstate bolo všetko pripravené. Výhodou je, že nepotrebujete vôbec žiadne očkovania a ani víza. Turistické víza máte na 3 mesiace automaticky pri vstupe do krajiny. Stačí vám len si na celé obdobie uzavrieť cestovné poistenie pre svet a hotovo. Deň pred odletom malý nákup chýbajúcich vecí a liekov.

O štáte Uruguay a živote ľudí v tomto štáte toho na internete veľa nenájdete, takže sme veľa informácií nemali, ale išli sme tam s informáciou, že ľudia sú tam veľmi príjemní, ochotní a že veľmi radi pomôžu, keď je treba. Tiež sme mali zopár indícií, že by to mohol byť štát, ktorý hľadáme, „Zem kráľa Miroslava“.

Tak ak chcete vedieť ako dopadol náš 30 dňový trip po štáte Uruguay a tiež z toho pár dní prežitých vo veľkomeste Buenos Aires v štáte Argentína, sledujte pravidelne InvestičnýBlog.sk, kategóriu Uruguay trip. Každý týždeň tu nájdete jeden až dva články s množstvom fotografií a niektoré doplnené aj krátkymi videami.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
39,43  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby