Stavebné sporenie na rázcestí

Stavebné sporenie na rázcestí

Rok 2014 bol pre stavebné sporenie veľmi ťažkým rokom. To čo najviac ľudí motivovalo uzatvoriť si zmluvu o stavebnom sporení, teda štátna prémia sa znížila. Skok smerom dolu bol dosť výrazný na 5,5 % pri sume štátnej prémie 66,39 € z vkladu 1 206 €.

Rok 2015 by mal byť zrejme z tohto pohľadu ešte horším, nakoľko návrh ministerstva financií hovorí ešte o poklese na rovných 5 % pri sume 66,39 €. To znamená aj zvýšenie vkladu na plnú štátnu prémiu na 1 327 €.

Vplyv trhov

Keďže sa štátna prémia odvíja od zákonom daného vzorca, teda je závislá od úročenia dlhopisov a inflácie, ktoré teraz stagnujú, ba znižujú sa, nemôže logicky nastať nič iné ako pokles štátnej prémie. Vďaka nízkym úrokom vládnych dlhopisov znížili stavebné sporiteľne aj úročenie taríf stavebného sporenia. Aktuálne sa pohybujú medzi 1 a 1,5 %.

Týmto spôsobom sa stáva sporenie neatraktívne a nákladné pre bežných ľudí. Veď ak máme 4 člennú rodinu na to aby získala tento rok plnú štátnu prémiu pri vklade na jedného človeka 1 206 € by sme dostali číslo 4 824 € ročne.

Samozrejme, sú ľudia, ktorí budú chcieť získať plnú štátnu prémiu a vložia celý vklad na svoju zmluvu. Odporúčam im ale, aby sa dobre pozreli na svoju cieľovú sumu a nepresporili ju. Stavebná sporiteľňa si v takomto prípade vyúčtuje poplatok a zvýši im ju.

Stavebné sporiteľne na ťahu

Na to aby znížili negatívny obraz stavebného sporenia už robia kroky dnes, ako je ponuka „rýchlych“ peňazí na medziúveroch, prefinancovanie spotrebných úverov, ale aj založenie nových zmlúv bez poplatku.

Samostatnou kapitolou sú sporivé produkty konkurujúce termínovaným vkladom, cez zvýhodnený úrok v určitom časovom období, samozrejme bez štátnej prémie, ale aj z výrazne zníženými poplatkami.

Prečítajte si tiež: Stavebné sporenie, čo by ste mali o ňom vedieť

Riešenie

Veľa klientov ma oslovuje s otázkou o výhodnosti stavebného sporenia, či si majú založiť novú zmluvu. Odpoveď nie je jednoduchá ale ponúknem svoj názor. Iste je pravdou, že teraz viem klientom zhodnotiť peniaze aj lepšie, neviazaných, bez vysokých poplatkov. No stále si myslím, že stavebné sporenie by malo mať miesto v každej rodine. Nemusíme dávať vklad na plnú štátnu prémiu, môžeme dať ľubovolnú čiastku akú uznáme za vhodnú. Nikdy nevieme či nebudeme musieť riešiť havarijnú situáciu v domácnosti.

Striebro mince

Samostatnou kapitolou sú detské produkty kde vkladom 300 € ročne môžem zabezpečiť dieťaťu úrazové pripoistenie alebo v prípade mojej smrti optimálny vklad na plnú štátnu prémiu, teda nestojí ma to nič naviac. Skrátka treba tam mať hlavne na poplatky, ktoré zúčtuje stavebná sporiteľňa.

Na to aby som mohol v budúcnosti zobrať stavebný úver alebo využiť priateľského sporiteľa potrebujem mať rozbehnuté tri veličiny: čas, hodnotiace číslo a samozrejme aj kapitál.

Budúcnosť stavebného sporenia vôbec nevidím v čiernych farbách, veď ako teraz sadzby klesajú, príde čas kedy sa všetko otočí a zvýši sa atraktivita sporenia. Ako hovorí staré ľudové porekadlo, šťastie praje pripravenému, tak teraz to platí dvakrát. Preto rád zopakujem vetu, každá rodina by mala mať aspoň jednu zmluvu stavebného sporenia – veď nikdy neviete prečo…

Navštívte moju osobnú stránku www.tomasmrna.sk

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
38,52  s DPH

Výkupná cena: 19.79 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby