Je dnes vhodný čas na hypotéku?

Je dnes vhodný čas na hypotéku?

Investičné striebro - zlatestriebro.sk

Banky budú súhlasiť. Banky pri predaji svojich produktov vždy hovoria, že práve dnes je ten najvhodnejší čas na ich čerpanie. Pozrime sa na to ale objektívne. Výsledkom finančnej krízy je v bankovníctve okrem iných vecí aj výrazné zníženie úrokových mier.

Dnes to môže niekomu prísť aj smiešne ale bežne sa úroky na hypotékach pred krízou pohybovali nad piatimi percentami. Naopak v súčasnosti sa banky predbiehajú či Vám poskytnú hypotéku za 1,2 alebo 1,4 percenta. Z tohto hľadiska je to najväčšia zmena a len kvôli tomuto jednému faktoru je možné ušetriť mesačne desiatky, prípadne pri vyšších hypotékach až stovky eur.

V histórii Slovenska neboli nikdy takto výhodné podmienky pri čerpaní úverov. Jednotlivé banky vyťahujú zbrane najťažšieho kalibru aby získali nových klientov. Banky musia zníženie ziskovosti z tohto produktu nahradiť vyššími objemami, a preto sú ochotné ísť tak nízko z úrokovými mierami. Konkurenčný boj je v tomto prípade veľmi neľútostný.

A ako sa budú úroky vyvíjať do budúcnosti? Väčšina analytikov sa zhoduje v názore že sme dosiahli pomyselné dno pri výške úrokových mier na hypotékach. Je samozrejme možné ešte stlačenie o nejakú tú desatinku percenta ale výraznejšie to už dole nepôjde. Naopak niektoré väčšie banky ktoré hrajú na trhu dôležitú rolu sa vyjadrujú a budúcom zvyšovaní. Z tohto dôvodu je naozaj dnes výhodné čerpať takýto úver.

Okrem samotnej výšky úrokovej miery ktorú od banky získate je tu viacero ďalších faktorov ktoré môžu byť pre klienta zaujímavé a ktoré ďalej zvýhodňujú čerpanie. Výška úveru nie je jediná ktorá rozhoduje o výhodnosti celej pôžičky.

Ďalšími nákladmi môžu byť poplatky za poskytnutie hypotéky, poplatky za znalca alebo poplatky na katastri. Všetky tieto poplatky zvyšujú mieru RPMN ktorá finálne hovorí o výhodnosti danej ponuky.