Investorom sa môže stať každý

Investorom sa môže stať každý

Dobrou správou je, že na to, aby ste sa stali investorom, nepotrebujete mať na účte veľký objem peňazí. Úplne postačí, ak si budete vedieť z platu odložiť niekoľko desiatok eur mesačne. Ak si zvolíte takéto investovanie, dôležitá je jeho pravidelnosť.

Úplným základom pre každého začínajúceho investora je definovať si, čo sú vaše ciele. Práve od cieľov sa odvíja investičná stratégia, výber správnych investičných produktov a výška mesačnej sumy, ktorú na jednotlivé ciele alokujete.

Odborníci odporúčajú investovať 10 % vášho príjmu. Ak je teda váš príjem napríklad 1000 eur, tak si z neho odložíte 100 eur. „U mladých klientov na úvod stačí jeden jednoduchý produkt. Ich paleta sa bude postupne rozširovať tak, ako budú rásť príjmy a pribúdať nové ciele,“ hovorí František Burda, špecialista na investície zo spoločnosti FinGO.

Je dobré rozdeliť si ciele na krátkodobé – určené na pohotovostnú rezervu, strednodobé – pokrývajú väčšinu našich cieľov a dlhodobé – pre sporenie na dôchodok.

Krátkodobá rezerva by mala byť vo výške 6-násobku mesačných výdavkov a mali by ste na ňu siahnuť len v prípade nepredvídateľných okolností. Medzi strednodobé ciele patrí napríklad kúpa auta, oprava nehnuteľnosti či nákup veľkých spotrebných vecí.

„Ak máme toto základné nastavenie už vyriešené, prichádza priestor na nastavenie generačnej rodinnej rezervy, ktorej prvoradým cieľom je udržanie hodnoty majetku s víziou zhodnotenia. Hodnotu, ktorú budete môcť odovzdávať z generácie na generáciu,“ vysvetľuje Burda. Príkladom takejto investície je investičné zlato.

Je známe, že Slováci využívajú na zhodnocovanie svojich peňazí kombináciu bežného a sporiaceho účtu, prípadne termínované vklady. Pri súčasnej miere úročenia týchto bankových produktov to však znamená len minimálne zhodnotenie, ktoré väčšinou nepokryje ani infláciu.

Na trhu máme však dostupné i zaujímavejšie možnosti zhodnotenia a to prostredníctvom produktov kapitálového trhu. Z pohľadu klientov sú najprístupnejšie a zároveň najbezpečnejšie investície prostredníctvom podielových fondov.

Zorientovať sa v spôsoboch, ako investovať peniaze vám pomôže porovnávač FinGO a obrátiť sa môžete aj na FinGO finačných poradcov.

FinGO je finančno-sprostredkovateľská spoločnosť, ale aj férový porovnávač hypoték, investícií a poistenia. Klientom umožňuje rýchle a nezávislé porovnanie produktov finančných inštitúcií a skontaktuje ich so skúsenými finančnými špecialistami v ich okolí. Makléri FinGO pôsobia na celom území Slovenska. Pomáhajú zjednodušiť výber vhodného produktu a ušetriť tak čas, energiu ako aj peniaze.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
38,52  s DPH

Výkupná cena: 19.79 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby