Opäť Vás, vítam pri novom článku zo série Uruguay. V treťom pokračovaní prieskumu v Južnej Amerike sa dozviete viac napríklad o bývaní, realitkách, realitných portáloch, bankách v hlavnom meste Montevideo alebo o meste Punta del Este.
Pokiaľ ste ešte nečítali predošlé dva články Uruguay I. a Uruguay II. odporúčam prečítať alebo na našom Youtube kanály nájdete podrobnejšie videá ohľadom cesty na Uruguay.
Nehnuteľnosti
Ako prvým sa dnes budeme venovať nehnuteľnostiam v Uruguayi. Čo by som rád povedal na žačiatok je, že už aj v Uruguayi sa natlačili zahraničné banky (napr. Citybank, HSBC..) Tým, že sa tam tieto banky natlačili sa obávam, že časom sa dostanú k vládne buď Američania alebo Briti a tak dosiahnú to, že tie pozemky čo patria štátu (ako je zelená zóna, ako sú pláže, ihriská a pod.) pokupujú finanční žraloci a nastavajú na tých plážach hoteli a klasické rezorty, ako ich poznáme. Bol by som veľmi nerád, keby sa také niečo stane a to preto, že Uruguayci majú pláže naozaj krásne a sú úplne o niečo inom, ako keď idete či už do Chorvátska, Talianska, Španielska a vidíte, že tá pláž má maximálne 1 km. Ale v Uruguayi je to iné pretože jedna pláž ma možno 6 km alebo 10 km a aj keď je vás na pláži viacej, tak tá pláž je tak rozsiahla, že každý má svoje miesto.
Realitné kancelárie
V danom roku 2014 som navštívil viacero realitiek či už v Montevideu, Punta del Este alebo v La Palome. Dosť nepríjemne bolo to, že daná realitka ponúkala len to, čo mala v ponuke a nevedela to v tej dobe porovnať s inými realitkami pretože neexistoval žiaden portál ako je na Slovensku reality.sk alebo topreality.sk. Takže, ak ste mali záujem v danej lokalite o bývanie museli ste si vyhľadať miestnu realitku a pozrieť ich ponuku a na základe toho sa rozhodnúť.
Mesto Montevideo
Mesto Montevideo už v roku 2014 bolo pre Slovákov drahé, pokiaľ ste chceli bývať v apartmánovom dome, ktoré boli za zelenou zónou, ktorá už patrila všetkým boli tie apartmány veľmi drahé. Tam, už sa v danej dobe ceny pohybovali, ako ceny v Bratislave v daných rokoch. Keby ste išli o pár ulíc ďalej, tak ceny nehnuteľností samozrejme klesali.
V menších mestečkách okolo Montevidea v tej dobe žiadna výstavba, kde by sa dalo bývať nebola. Bola v určitých lukratívnejších častiach.
Upozorniť vás musím na jednu vec a tou je kvalita. Nečakajte tam takú kvalitu bývania, aj keď budete riešiť novostavbu, aká je kvalita bývania na Slovensku. Pokiaľ ste zručný a viete pracovať manuálne, nebudete mať žiaden problém sa uchytiť.
Ktoré časti, štvrte na bývanie v hlavnom meste by som si vyberal?
- Pocitos
- Malvin
- Carasco
Ja osobne by som radil jednu vec: Nebyť unáhlený a nekupovať nehnuteľnosť hneď, ale ísť na 1-2 roky do prenájmu a obehať si dané mesto a rozhodnúť sa, kde by sa vám najviac páčilo.
Mesto Punda del Este
Je to ich druhé najväčšie mesto pri ktorom je aj letisko. Kúsok od letiska je jazero, ktoré sa volá Laguna del Sauce. Čo bolo zaujímavé na tomto jazere je to, že už v dobe keď sme tam boli, tak okolie tohto jazera tvorili pozemky, ktoré už boli rozparcelované a na tých pozemkoch boli už aj prvé výstavby Švajčiarskych a Nemeckých domov.
Keď sa nad tým zamyslím spätne, mám pocit, že už v tej dobe 2014 niekto tušil, čo sa chystá aj keď nie, že to bude konkrétne v roku 2020, ale vedel, že v Európe sa nebude dať žiť. A už vtedy tie pozemky boli veľmi lukratívne pretože okolo jazera to bolo veľmi pekné a drahé. Takže daná štvrť bola hlavne pre rezidentov, pretože domáci si takéto bývanie nemohli dovoliť.
Prečo som nazval Punta del Este mestom duchov?
Mesto v ktorom je cca pol milióna obyvateľov. Keď ste išli ulicami, kde ste videli krásne nové domy a výškové budovy. Toto mesto je mesto duchov preto lebo tie ulice boli prázdne. Punta del este je sezóne mesto, takže v máji (u nich je zima a nie je sezóna) 2014, keď som tam bol, mohlo byť v danom meste možno 50-100 tisíc ľudí, ktorí sa starali o služby a prázdne apartmány/byty/domy.
Chcete sa dozvedieť viac podrobných informácií z tretej časti mojej cesty na Uruguayi? Viac sa dozviete vo videu, kde takisto nájdete aj priložené fotografie miest, ktoré spomínam.
V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube.
Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.
Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.