1OZ Philharmoniker_investicne striebro

Investičné striebro, investičná príležitosť, ktorá sa nemusí opakovať

Čo sa investovania týka, tak ja momentálne (od začiatku tohto roka) vnímam ako veľkú príležitosť investovať do investičného striebra vo fyzickej podobe. Investičné striebro patrí medzi drahé kovy spolu s investičným zlatom, platinou a paládiom. I keď ja by som ho skôr pre jeho vlastnosti a využitie radil medzi priemyselné kovy.

O investičnom striebre už toho bolo napísaného veľa, tak ja sa skôr zameriam na to, prečo investičné striebro vidím ako jednu z najlepších investičných príležitostí.

Prečo práve investičné striebro?

V prvom rade pre to, lebo geologické správy udávajú, že celkové objavené rezervy striebra sa pohybujú okolo 250 000 ton. Informácie o súčasnej ťažbe nám hovoria, že sa pohybuje okolo 25 000 ton ročne. Pri súčasnej miere produkcie zostáva v zemskej kôre menej vyťažiteľného striebra ako akéhokoľvek iného vyťažiteľného kovu. To znamená, že za 10 rokov tu pravdepodobne nebudeme mať žiadne striebro. Od roku 1969 sa striebro používa v priemysle ako priemyselný kov vzhľadom na jeho vodivosť, schopnosť absorbovať teplo a tiež antibakteriálne účinky. Zo 100% všetkého vyťaženého množstva striebra sa 80 – 85% spotrebuje. Striebro sa používa napríklad:

  • v elektrotechnickom priemysle, kde sa ním postriebrujú kontakty, pri výrobe batérií, solárnych panelov, …
  • v textilnom priemysle – spodné prádlo, …
  • v stavebníctve – prímes do fasádnych materiálov, farieb, …
  • v zdravotníctve – chirurgické nástroje, obväzy, …
  • v potravinárstve – tetrapakové obaly, alobal, …

Ďalej striebro nachádza využitie vo fotografickom, automobilovom priemysle, sklenárstve, kozmonautike a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Pravdepodobnosť, že sa nájdu nové ložiská je veľmi nízka a ak sa aj nájdu, tak budú hlboko v zemi alebo na dne morí a oceánov a náklady na ťažbu sa podstatne zvýšia. Striebro je po rope najpoužívanejšou komoditou, ktorú človek pozná.Prečo príležitosť, ktorá sa nemusí opakovať?

Cena striebra nám od apríla 2011, kedy dosiahla svoje historické maximum cca 49,80 USD / 31,1g (1 OZ – trójska unca) klesala až do júna 2013 na cca 18,10 USD / 1 OZ. V percentuálnom vyjadrení je to 63,65% pokles. Takýto pokles považujem jednoznačne za signál pre príležitosť na nákup. Pred tým bola cena striebra na úrovni 18,10 USD / 1 OZ vo februári, marci a júli 2008, kedy následne do októbra 2008 poklesla na cenovú úroveň cca 8, 30 USD / 1 OZ. Od októbra 2008 do apríla 2011 cena striebra neustále rástla až na spomínaných cca 49,80 USD / 1 OZ. K dnešnému dňu máme cenu 24,10 USD / 1 OZ, čo je od júna 2013 nárast o 33%. Pre nákup bola najlepšia príležitosť v júni 2013 kedy bola cena 18,10 USD / 1 OZ, no bohužiaľ vtedy InvestičnýBlog.sk ešte neexistoval.

Cena striebra_2000-2013
Cena striebra_2000-2013
Cena striebra_2010 a 2011
Cena striebra_2010 a 2011
Cena striebra_2012 a 2013
Cena striebra_2012 a 2013

Cena medzi 20 až 30 USD / 1 OZ je stále na nákup viac ako atraktívna. Z vyššie napísaných dôvodov sa dá očakávať (a ja tomu 100% verím), že cena striebra v priebehu 3-7 rokov (strednodobá investícia) prekoná svoje historické maximum a dosiahne úroveň 60 až 100 USD / 1 OZ, čo by pre potencionálneho investora, ktorý si teraz investičné striebro kúpi, znamenalo zisk 100 až 300% v priebehu 3-7 rokov. A to je si myslím veľmi zaujímavý profit. Dokonca si myslím, že z dlhodobého hľadiska 10-15 rokov sa cena striebra môže dostať až na cenu 150 – 200 USD / 1 OZ.Cena striebra

Cena striebra_1792-1999
Cena striebra_1792-1999

Vyššie uvedené ceny a grafy sú prevzaté zo stránky kitco.com zo sekcie historické ceny. Nájdete tu spotové ceny, za ktoré sa obchoduje na komoditnej burze Commodity Exchange Inc. (COMEX), ktorá sa v roku 1994 spojila s burzou New York Mercantile Exchange (NYMEX) a stala sa tak jej oficiálnou divíziou (the COMEX division of NYMEX) a tiež ceny London Bullion Market Association (LBMA), kde sa cena striebra fixuje jeden krát za deň. Za tieto ceny bežný smrteľník nedokáže nakupovať. Striebro sa dá u nás nakupovať cez spoločnosti, ktoré za zaoberajú predajom drahých kovov a cez e-shopy za ceny o trochu vyššie ako sú na COMEXE. Tieto ceny sú navýšené o maržu ťažobných spoločností, rafinérií, ktoré odlievajú odliatky a razia mince, následne o marže veľkoobchodov, konečných predajcov a na Slovensku ešte o 20% DPH. To znamená, že najpredávanejšia 1 OZ minca Philharmoniker by sa mala v čase zverejnenia tohto článku predávať za cenu niekde okolo 27 až 30 EUR s DPH. Nakoľko cena striebra môže byť veľmi volatilná, kľudne sa môže za deň pohybovať od +/- 5%, pretože máloktorý predajca drží striebro skladom.  Ak takého nájdete, tak bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou vyššiu cenu alebo Vám predá mince alebo odliatky, ktoré vykúpil pred nedávnom od svojho klienta. Pri výbere predajcu preto nepozerajte v prvom rade na cenu, lebo rozdiel v cene u jednotlivých predajcov môže byť pokojne aj 10%, ale v prvom rade pozerajte na dôveryhodnosť a služby, ktoré ponúka. Striebro môže v priebehu roka spraviť 0 až 60 % do plusu, ale aj do mínusu. A keďže ide o strednodobú investíciu, tak 10% rozdiel v cene v tomto prípade až tak veľa neznamená. Zisk totižto v tomto prípade nevzniká nákupom, ale predajom Vašej nadobudnutej investície. A čo je dôležitejšie ako vedieť vystihnúť správnu dobu na predaj a čo najvyššiu výkupnú cenu (cenu za ktorú predáte)? Preto by ste mali nakupovať od predajcov, ktorí tu za pár rokov budú a ponúknu aj služby naviac, nielen čo najnižšiu cenu. Predajcov investičného striebra na internete nájdete viac než dosť. Spoločností a e-shopov, ktoré ponúkajú drahé kovy po roku 2009 vzniklo ako húb po daždi, takže je z čoho vyberať.Pre koho je investícia do investičného striebra vhodná?

Ja si dovolím tvrdiť, že skoro pre každého, kto chce svoje peniaze zhodnotiť v strednodobom (3-10 rokov) alebo dlhodobom horizonte (10-20 rokov), pretože pár strieborných mincí alebo strieborných odliatkov si vie kúpiť skoro každý, kto si vie mesačne odložiť 15 a viac EUR. Aj keď si kúpite len 1 uncu raz za dva mesiace, tak sa Vám to v priebehu pár rokov nazbiera a keď príde ten správny čas na odpredaj, tak sa budete tešiť krásnemu zhodnoteniu. Môžete takto deťom sporiť na štúdiá alebo na štart do života a určite im touto cestou nasporíte za obdobie 5-20 rokov viac, ako keby ste im založili detské poistenie alebo sporiaci účet. Tu by som ale hľadal spoločnosť, ktorá mi vie moju investíciu počas celej doby monitorovať. Jednoznačne neodporúčam investovať do investičného striebra špekulantom, ktorí si myslia, že sa im podarí investované peniaze zhodnotiť v priebehu pár mesiacov alebo jedného roka. 

Keďže nechcem, aby bol tento môj príspevok príliš dlhý, lebo ani ja osobne nemám rád dlhé články a táto téma je tak rozsiahla, že by sa dalo o nej napísať aj 10 takýchto článkov, tak budem rád, keď sa budete pýtať na to, čo chcete vedieť, a to dole v diskusii. Čo to zodpoviem a ak by toho bolo viac, tak napíšem ďalší článok, kde zodpoviem všetko na čo sa budete pýtať. Ak sa Vám môj článok páčil, tak ho zazdieľajte na Facebooku, Twitteri alebo Google+. Ďakujem.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
37,24  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby