Koniec stimulov v USA a slabšie dáta z Číny posielajú svetové indexy nadol

Koniec stimulov v USA a slabšie dáta z Číny posielajú svetové indexy nadol

Minulý týždeň bol bohatý na novinky z ekonomického diania. Väčšina zverejnených noviniek zo svetového hospodárstva sa negatívnym spôsobom odrazila na vývoji hlavných svetových akciových indexov. Za najpodstatnejšiu informáciu možno označiť pravdepodobné ukončenie podporného stimulačného programu americkej centrálnej banky.

Ako vyplýva z jej posledného zasadnutia, stimulačný program, ktorým FED podporuje obnovu ekonomiky prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov, by mohol skončiť už v októbri tohto roka. Jeho začiatok pritom siaha ešte do septembra 2012. Vtedy FED začal mesačne nakupovať dlhopisy v hodnote 85 miliárd dolárov. Od januára tohto roka začala centrálna banka pri nákupe spomaľovať. Každým mesiacom boli nákupy znížené o 10 miliárd dolárov a tento trend má pokračovať aj naďalej. K zmene nastúpeného trendu by podľa vyjadrení prišlo iba v prípade, že by sa ekonomika prestala vyvíjať podľa očakávaní a došlo k nečakanému zhoršeniu situácie.

Po plánovanom ukončení stimulačného programu nákupu dlhopisov sa tak na rad dostane ďalšia dôležitá otázka a to, kedy sa FED odhodlá prikročiť k zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby, ktorú drží na nule už od roku 2008! Na to si však ešte budeme musieť počkať.

Druhým dôležitým faktom, bezprostredne ovplyvňujúcim vývoj svetovej ekonomiky, sú nové údaje z čínskej ekonomiky. Obchodný prebytok sa na záver prvého polroka 2014 znížil o viac ako sa očakávalo. Treba za tým hľadať slabší export, ako bolo predpokladané. Vývoz za jún oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vzrástol o 7,2 %, predpoklad však hovoril o silnejšom raste, a to až 10,6 %. Pri dovoze bola odchýlka medzi očakávaním a skutočnosťou menšia. Kým odhad počítal s rastom na úrovni 5,8 %, skutočnosť ukázala, že medziročne import stúpol o 5,5 %. Ázijské akciové indexy v reakcii na zverejnené dáta zaznamenali prepad zo svojich predchádzajúcich úrovní. Ekonómovia tak postupne s pribúdajúcim časom stále viac prestávajú veriť, že sa Číne v tomto roku podarí dosiahnuť jej cieľ rastu hospodárstva na úrovni 7,5 %.

Ekonomiku eurozóny predovšetkým vystrašilo v aktuálnom týždni aj Portugalsko, presnejšie jedna z jeho najväčších bánk. Pre obavy o jej finančné zdravie došlo počas štvrtkového obchodovania k poklesu jej akcií až o 17 %. Následne pre pokračujúce špekulácie a nepredvídateľný vývoj bolo obchodovanie s jej akciami prerušené. To vyvoláva znepokojenie, že krajina, ktorá len pred približne mesiacom vystúpila zo záchranného programu Európskej únie, môže mať stále problémy. A obavy sa netýkajú len samotného Portugalska, ale aj eurozóny ako celku. O tom svedčí aj negatívny vývoj priemyselnej výroby vo veľkých ekonomikách ako je Taliansko a Francúzsko. Júnové čísla ukázali, že priemyselná produkcia v Taliansku sa prepadla o 1,2 % a Francúzska o 1,7 %. Prognóza pre obe krajiny pritom počítala s jej rastom.

Popri záplave negatívnych dát sa predsa len dá nájsť aj niečo pozitívne. A tým je vývoj priemyselnej produkcie u nás. Najnovšie údaje hovoria o jej medziročnom raste na úrovni 6,1 %, čo je nielen viac ako v predchádzajúcom mesiaci, ale tiež viac ako bolo predpokladané.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
45,31  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby