Zlato vs. akciové indexy

Zlato vs. akciové indexy

Dva súperiace pojmy. Oba síce vyjadrujú, ako sa darí ekonomike, ale ich hodnota sa vyvíja presne naopak.

Akciový index – pojem, ktorý vyjadruje súhrn akcií určitého počtu spoločností nejakej krajiny – väčšinou, tých najväčších. Respektíve vývoj ich hodnoty. Platí, že ak ekonomika prosperuje, akcie (resp. akciové indexy) idú smerom hore.

Ak sa však ekonomike nedarí, ľudia majú potrebu investovať do niečoho iného ako podnikov. Ekonomike neveria. Vtedy „prichádzajú na scénu“ komodity, medzi ktorými je aj ZLATO. Teda v prípade, že akcie pôjdu smerom dole, zlato začne na hodnote „naberať.“

Rozhodujú tržby a dopyt

Ľudia väčšinou vedia, čo akcie sú. To je pravda. Čo však nevedia, je predstaviť si, podľa čoho sa hodnota týchto cenných papierov vyvíja. Zrealizovať si to väčšinou vieme, avšak málokto z opýtaných vám vie povedať presnú odpoveď.

Cash-flow alebo výsledok hospodárenia? Ani jeden z týchto pojmov to nie je. Sú to tržby, teda príjmy. Podľa toho, aké má podnik tržby, sa určuje hodnota jeho cenných papierov. Teda, aby hodnota akcie mohla byť v období Y väčšia ako ich hodnota v období Y – 1, musí spoločnosť, ktorá ich vydala, zvýšiť tržby v porovnaní s predošlým obdobím. Logicky to sedí. Čo však ďalej z týchto faktov vyplýva je, že spoločnosť môže dosahovať stratu a hodnota jej cenných papierov bude rásť. Čo tiež sedí. Ak si zoberieme hlavne technologické firmy, ktoré majú vysoké náklady na ich rozbeh, prvý rok sa im investovaný balík peňazí pravdepodobne nevráti.

Je tu však ešte aj dopyt. Po akciách. Ovplyvňuje takisto ich cenu, niekedy v dosť veľkej miere. Napríklad pri amerických akciách sa predpokladá, že ich cena je vyššia až o 30 % ako tržby firiem. Len vďaka dopytu.

Zlato zase reaguje na pesimistické správy z ekonomiky

Mohli sme to vidieť pár rokov dozadu, konkrétne v roku 2009, kedy prišla americká hypotekárna kríza. Hypotéky v Amerike sa nedokázali naďalej splácať hypotékami a žltý kov začal enormne naberať. Do začiatku roku 2014 sa jeho hodnota zvýšila cez 1,36-krát.

Je trend zlata presným opakom vývoja hodnoty akcií?

Väčšinou áno. Nemusí to tak byť ale vždy, ale väčšinou je. Ak sa darí spoločnostiam, investori im radi zveria svoje financie. Ak nie, strácajú presvedčenie na ich budúci progres a preferujú zlato. Takto to ide dokola a dokola.

Čo sa týka hodnoty, napríklad indexy mali od roku 2000 dva významné poklesy. Približne o 50 %. Zlato vtedy stále pridávalo na svojej hodnote. Až na pár korekcií, samozrejme. Iba v posledných troch rokoch stratilo 30 %. Suma sumárum, zlato dôveryhodnejšie je, keďže indexy až dvakrát zmazali polovicu svojej hodnoty, až o 50 %, žltý kov iba raz, a to menej ako o tretinu.

Vývoj od roku 2 000

282 $ a 1 498 $. To prvé vyjadruje cenu zlata za jednu uncu na začiatku prvých rokov tretieho milénia. To druhé zase cenu amerického akciového indexu Standard & Poor´s 500 v tom istom čase. Hodnota toho prvého je aktuálne okolo 1 300 dolárov, toho druhého okolo 1 900 dolárov.

Vývoj ceny zlata
Vývoj ceny zlata

Relatívne vyjadrené, zlato získalo na svojej hodnote približne 360 %, najznámejší americký akciový index „iba“ niečo cez 26 %. Tu vidíme rozdiely ziskov. A sú podstatne odlišné.

Vývoj ceny akciového indexu S&P500
Vývoj ceny akciového indexu S&P500

Krátke zhrnutie

Na základe uvedeného sa javí ako lepšia investícia jednoznačne zlato, čo z dlhodobého obdobia podľa môjho názoru aj je. Nielen kvôli výnosom, ale hlavne kvôli faktu, že zlato bude mať hodnotu vždy. Môže klesnúť, ale nie padnúť. Už len kvôli tomu, že náklady na ťažbu zlata sa pohybujú niekde okolo 800 – 900 dolárov. Samozrejme, tie najnižšie a pod ne jeho hodnota neklesne. Tá aktuálna je okolo 1 300. Plus najvyššia bola okolo 1 900 „korún“ amerických.

Na druhej strane, hodnotu zlata ovplyvňuje celý svet. Teda nie je to iba jedna spoločnosť alebo jedna krajina. Vývoj sa síce niekedy ťažko predpovedá, ale na určenie stačí jeden faktor – napätie v ekonomikách.

Čo sa týka akcií, akcia môže svoju hodnotu stratiť. Aj úplne, ak spoločnosť skrachuje. Ak si vyberiete zlú a nesolventnú spoločnosť, môže sa stať, že nielen, že nedosiahnete zisk, ale nedočkáte sa ani návratu časti svojho pôvodného vkladu.

Aj to je okrem iného fakt, ktorý jasne dáva zlatu solídny náskok.

POUŽITÉ ODKAZY:
http://finance.yahoo.com/echarts?s=%5Egspc+interactive
http://goldprice.org/gold-price-history.html

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
44,53  s DPH

Výkupná cena: 19.11 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby