5 vecí, ktoré by chcel počuť každý investor

5 vecí, ktoré by chcel počuť každý investor

Obdobie „divokého východu“ máme v oblasti investovania už našťastie za sebou a Slováci začínajú stále lepšie chápať, ako v skutočnosti funguje zhodnocovanie finančných prostriedkov. Sú veci, ktoré by chcel počuť každý investor, a to presne využili po revolúcii firmy, ktoré zarobili na nevedomosti neskúsených obyvateľov postkomunistických krajín. Omyl, do ktorého nás uviedli a ktorý ešte stále niektorí neodhalili je ten, že človek nikdy nemôže mať všetko. Z piatich vecí, ktoré by chcel investor počuť, určite môžete mať niektoré, ak vám však niekto ponúka všetky naraz, klame vás.

Žiadne riziko nehrozí

Bohužiaľ, nie je to tak, a ani tá najlepšia diverzifikácia portfólia ho nezníži na nulu. Vždy sa vyskytnú okolnosti, ktoré sa nedajú predvídať a môžu spôsobiť neúspech zámeru. Ani rad 10 úspešných investícií za sebou neznamená, že ďalší raz to neskončí pádom.

Výnos, o ktorom sa nikomu ani nesnívalo

Veľmi nebezpečná veta, ktorá obrala o majetky mnoho ľudí. Nie je to tak dávno, čo prehnaná dôvera voči nebankovkám stála verejnosť celé úspory. Áno, sú spôsoby ako sa peniaze dajú výrazne zhodnotiť. Nič však nie je zadarmo. Za nadpriemerný výnos sa zvyčajne platí vysokým rizikom, dlhou dobou viazanosti alebo vysokým minimálnym objemom investície.

Peniaze máte kedykoľvek k dispozícii

Investícia potrebuje čas. Niektorá dlhší, niektorá kratší. Za likviditu, čiže možnosť dostať sa naspäť k svojim peniazom, sa opäť platí. Ak ide o investíciu s vopred dohodnutou dĺžkou trvania, je to zvyčajne v podobe storno poplatkov. Ak chcete urýchlene zlikvidniť investíciu s pohyblivým výnosom, môže sa stať, že budete musieť predať aktívum pod cenu.

Netreba sa o nič starať

Ďalší omyl, na ktorý sa dá škaredo doplatiť. Pre zodpovedné investičné rozhodnutie je potrebné sledovať dianie na trhu, poznať dostupné produkty, či skúmať finančné pozadie emitentov cenných papierov. Bez informácií a potrebných znalostí je to len ruleta. Ak s týmito vecami nechce mať investor starosti, môže využiť služby finančného poradcu. A sme zasa pri tom, že za všetko sa platí. Ak si myslíte, že nejakého máte zadarmo, mýlite sa. Potom to nie je finančný poradca.

Všetko bez poplatkov

Bolo by veľmi príjemné môcť si všetok vyprodukovaný zisk z investície nechať len pre seba. K väčšine investičných príležitostí sa však človek dostane sprostredkovane. S nákupom aktíva, jeho správou, úschovou a inými službami sa bežne spájajú poplatky. Ak existuje v transakcii prostredník, ktorý sľubuje investovanie bez poplatkov, treba zbystriť pozornosť a zaujímať sa o to, z čoho je platený.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
39,43  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby