Investujte svoje peniaze rozumne

Investujte svoje peniaze rozumne

Poistiť sa dnes dá takmer všetko. Na prvom mieste by malo byť pre všetkých zdravie a poistenie rizík, ktoré nám hrozia kdekoľvek a kedykoľvek. Ak vám niekto ponúka poistenie, nedajte sa hneď nachytať a zvážte, či je dané poistenie pre vás výhodné. Alternatívou k tradičnému životnému poisteniu môže byť investičné životné poistenie.

Z názvu vyplýva, že ide o spojenie výhod životného poistenia a investovania do podielových fondov. Investičné poistenie je jedným z dvoch základných druhov životného poistenia. Tým druhým je kapitálové životné poistenie, ktoré na trhu existuje už dlhšie a vaše peniaze sa v rámci neho ukladajú do dlhopisov. Toto poistenie je z hľadiska zhodnotenia peňazí nevýhodné, preto ho mnohí finanční poradcovia neodporúčajú.

Mnohí nemyslia na časy dôchodku, keďže teraz prácu majú a takáto budúcnosť im je vzdialená. Finanční poradcovia však v súčasnosti hovoria o zvýšenom záujme o individuálne zabezpečenie na starobu, či iné nepredvídateľné situácie, ako je napríklad strata zamestnania vo vyššom veku, kedy je veľmi problematické nájsť si inú, novú prácu. Ak je vaším cieľom nasporiť si aj na dôchodok, existuje rad iných možných riešení, z ktorých si môžete vybrať.

V rámci investičného poistenia môžete poistiť nielen seba

Poisťovne dnes dokážu efektívne zhodnotiť vaše financie a zároveň vás ochránia pred rôznymi životnými rizikami. Vybrať si môžete z rôznych druhov investičného poistenia. Investičná životná poistka od poisťovne ERGO môže zaručiť poistenie v prípade rizika nielen hlavnej poistenej osoby, ale aj ďalších členov rodiny.

K hlavnej zložke investičného poistenia si môžete uzatvoriť aj poistenie v prípade smrti, trvalých následkov, poistenie bolestného alebo hospitalizácie v dôsledku úrazu. V rámci ďalších druhov investičného poistenia má klient k dispozícii možnosť investovať svoje financie do cenných papierov alebo do štátnych dlhopisov. Poisťovne ponúkajú tento druh poistenia buď s jednorazovo alebo bežne plateným poistným.

Pripravte sa nielen na výnosy

Investovanie do podielových fondov zhodnocuje vaše financie, no výška zhodnotenia je založená na predpokladoch, ktoré vychádzajú z množstva údajov. Čo vám môže odobrať z konečného reálneho výnosu, sú poplatky. Čím sú vyššie, tým menší bude váš výnos. Pod poplatky spadá napríklad poplatok za vedenie účtu. Pred samotným uzatvorením životného poistenia sa preto pýtajte na výšku povinných poplatkov. Exkluzívnou výhodou investičného poistenia ERGO New Generation je prehľadné investovanie bez dodatočných poplatkov.

CarApp.info je web aplikácia, ktorá Vám stráži termíny TK a EK.

Výhody a nevýhody investičného poistenia

Cieľom tohto poistenia nemusí byť primárne sporenie na dôchodok. Pri investičnom životnom poistení sa zhodnocujú vaše peniaze v tých podielových fondoch, ktoré si sami zvolíte. Túto skutočnosť považujte teda za podstatnú výhodu takéhoto poistenia.

Práve výber podielového fondu ovplyvňuje zhodnotenie peňazí. Počítajte však s tým, že ak budete chcieť vyššie výnosy, tak budete musieť znášať aj vyššie riziko. Za najmenej rizikový je považovaný peňažný fond, pri ktorom sa očakávajú nízke výnosy. Najviac rizikovým je akciový fond, kde sa akcie jednotlivých firiem menia zo dňa na deň.

Keďže si poistenec vyberá sám podielový fond a rozhoduje, kde budú jeho peniaze zhodnocované, všetko má pod svojou kontrolou. To znamená, že priebežne môže svoje investície ľubovoľne navyšovať. Voľba rizika je na klientovi, no poisťovne sú k dispozícii, aby klientovi aj v tomto poradili. Okrem navýšenia výnosov si môžete presúvať peniaze z jedného fondu do druhého, podľa toho, ktorý vám viac vyhovuje. Investičnú stratégiu si určujete sami, no je výhodné mať sa s kým poradiť.

Nevýhoda, ktorá je tiež výhodou

Nevýhodou a pre niektorých, naopak, výhodou je fakt, že dostupnosť peňazí bude v prvých rokoch investovania značne obmedzená. Pre niekoho to však znamená aj fakt, že peňazí sa nemôže dotknúť, a vyhne sa tak zbytočnému míňaniu peňazí. Keďže mnoho ľudí dnes okrem peňazí v sporení nemá žiadne úspory, toto poistenie je pre nich investícia do budúcnosti.

Ak bolo pri uzatváraní investičného poistenia vaším cieľom sporenie, môže to mať pre vás ďalšiu výhodu. Tou je oslobodenie od platenia sporenia, čiže poistného. Toto oslobodenie nastane v situácii, ak sa poistenec stane invalidným. Vtedy zaňho sporenie preberá poisťovňa a to až do doby, dokedy bola zmluva uzatvorená. V prípade invalidity tak má poistenec istotu, že bude mať nasporenú sumu k dispozícii.

Stretnete sa aj s názorom, že ak si chcete na dôchodok nasporiť, investičné poistenie nie je vhodnou voľbou. Preto je dôležité, aby ste si pred uzatvorením poistenia zvážili jeho dôvod. Môže to byť sporenie alebo investovanie a očakávané výnosy. Dôležité ale je oddeliť investície od poistenia. Dôvodov je niekoľko, no najhlavnejším sú poplatky. Je preto aj pri tomto type poistenia vhodné, aby ste sa obrátili na sprostredkovateľa poistenia, ktorý vám vysvetlí, ako investičné životné poistenie môže fungovať vo váš prospech.

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
37,24  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby