Ako urobit vypocet DPH v Exceli_ib.sk

Ako urobiť výpočet DPH v Exceli

Ovládanie jednotlivých zložiek kancelárskeho balíka Microsoft Office je v súčasnom svete samozrejmosťou. Vytvoriť pútavú prezentáciu v Powerpointe, alebo napísať správu z porady vo Worde zvládne takmer každý. S tabuľkovým procesom MS Excel je to však už náročnejšie. Bunky, funkcie, kontingenčné tabuľky a makrá vzbudzujú u ľudí stále veľký rešpekt. V žiadnom prípade sa ich ale nemusíte báť.

Excel na prvý pohľad síce vyzerá zložito, avšak nie natoľko, aby vás to odradilo od jeho používania. Dá sa totiž využiť pri množstve dôležitých úloh, ktoré Vám v konečnom dôsledku výrazne uľahčia prácu. Medzi takéto úlohy patrí aj výpočet DPH.

Počítanie DPH je operácia, s ktorou prichádza do kontaktu každý, kto pracuje s cenami. Či ste už obchodník ponúkajúci svoj tovar v kamennom či internetovom obchode alebo ste živnostník ponúkajúci svoje služby, výpočet DPH bude operácia, ktorú budete využívať každý deň.

Ak sa desíte práce s číslami a dáta vám toho veľa nepovedia, odložte klasické papierové bloky a dajte šancu programu Excel, ktorý vám vie pomôcť s mnohými úkonmi a ani DPH preň nie je žiadnym zložitým problémom.
Výpočet DPH v Exceli môžete spraviť rôznymi spôsobmi a je len na vás či sa rozhodnete pre zložitejší alebo zvolíte jednoduchšiu cestu.
Na tejto stránke nájdete veľmi pekný návod pre výpočet ceny s DPH aj bez DPH v Exceli.

Možnosti pre výpočet DPH v Exceli

Existuje niekoľko možností ako urobiť výpočet DPH v programe Excel.

Jednou z nich je možnosť využiť Percentá. Funkcia Percentá využíva bežnú priamu úmeru a trojčlenku, ktorú poznáme už zo základnej školy. Jednoducho zadáte programu Excel návod a on podľa neho bude počítať všetky príklady, ktoré mu zadáte. To znamená, že na každú sumu použije rovnakú cestu na výpočet DPH.

Druhá cesta je o niečo zložitejšia, avšak z hľadiska zákona, ktorý presne definuje výpočet DPH, správna. Presné znenie výpočtu DPH nájdete v Zákone o daniach a pokiaľ sa zaoberáte obchodovaním, tejto cesty by ste sa mali držať. Obe cesty však majú svoje postupy zahrnuté v administratíve a zákonoch a zaoberajú sa použitím vzorcov v programe Excel.
Obrovskou výhodou programu Excel je, že nemusíte každý krok pri každej sume prevádzať ručne, ale stačí sa spoľahnúť na vzorce, ktoré sú bežnou súčasťou a najvyužívanejšou časťou Excelu.

Prečo je dôležité naučiť sa Excel

V súčasnosti si takmer každá dobre platená pracovná pozícia vyžaduje znalosť programu MS Excel, minimálne na pokročilej úrovni. Väčšina firiem pre správu dát, údajov, plánov a faktúr využíva práve Excel. Je preto potrebné získať zručnosti v Exceli, pretože tým okrem iného budete mať väčšiu šancu získať lepšie platenú pracovnú pozíciu.

Ak teda budete šikovný a ukážete zamestnávateľovi čo všetko viete, investícia ktorú ste do kurzu Excelu vložili sa vám vráti už po niekoľkých mesiacoch. Za rok si tak pekne prilepšíte do rodinného rozpočtu. Navyše činnosti, ktoré vám predtým v Exceli trvali niekoľko hodín, po absolvovaní kurzu zvládnete do hodinky. Ušetríte tak čas, ktorý môžete venovať rodine, alebo ďalšiemu vzdelávaniu a zdokonaľovaniu. Navyše získate certifikát o úspešnom absolvovaní kurzu, ktorý vám nielen zatraktívni životopis, ale aj otvorí nové príležitosti kariérneho rastu.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
44,53  s DPH

Výkupná cena: 19.11 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby