Čo potrebujete vedieť o obchodovaní s CFD

Čo potrebujete vedieť o obchodovaní s CFD

CFD (contract for difference) sú kontrakty na rozdiel, ktoré fungujú ako finančné deriváty.

Kontrakt na rozdiel je v praxi kontrakt, ktorý slúži na vyrovnanie rozdielov. A to medzi otváracou a uzatváracou pozíciou obchodných derivátov. Deriváty sú zmluvy, ktoré priamo kopírujú cenu určitého aktíva ako sú akcie, komodity a podobne.

V prípade derivátov však aktíva nemusíte vôbec vlastniť. A aj napriek tomu s nimi môžete obchodovať. Postačí vám investovať len zlomok hodnoty obchodu.

Ako funguje obchodovanie s CFD?

Obchodovanie s CFD je založené na vyrovnaní rozdielov medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu. V praxi ide o tzv. zmluvu medzi predávajúcim a kupujúcim.

Predávajúci sa zaväzuje uhradiť kupujúcemu cenový rozdiel kontraktu medzi aktuálnou cenou a cenou v čase uzavretia kontraktu. Ak je však tento rozdiel negatívny, dopláca ho kupujúci predávajúcemu.

Obe strany teda obchodujú bez potreby vlastnenia aktív. Zisk prináša rastúca cena aktíva, prípadne aj pokles, ak zastávate postoj predávajúcej strany.

Pri obchodovaní s CFD sa tak profituje len z cenových zmien. Nie je možné sa podieľať na riadení firmy a inkasovaní dividend, ako v prípade vlastnenia akcií.

Pri obchodovaní s CFD sa dá využiť pákový efekt. To znamená, že môžete nakúpiť v oveľa väčšej hodnote, ako sú vaše finančné prostriedky. V opačnom prípade straty, poslúžia vaše prostriedky na zaplatenie straty. Vďaka pákovému efektu tak môžete slušne zarobiť aj s malým kapitálom.

Ako môžete začať obchodovať aj s minimálnym kapitálom

Obchodovať môžete sami, napríklad na Forexe. Alebo si môžete vybrať skúseného brokera, ktorí bude obchodovať za vás. V prípade brokera sa nemusíte o nič starať. Broker si za svoju prácu zoberie len určitú percentuálnu províziu z vášho zisku.

Pri obchodovaní však platí, že ak jeden človek zarába, druhý musí prerobiť. Miera úspešného obchodovania teda závisí od množstva skúseností a neustáleho sa vzdelávania. Výhodou je ale to, že začať môže každý a hlavne bez potreby veľkého kapitálu.

CFD sú skvelou možnosťou ako zarábať, no nikdy netreba zabúdať na riziko straty. Vyskúšajte si to sami v malom alebo sa obráťte na brokera. Sami zistíte, či je takéto obchodovanie vhodné aj pre vás. Stojí to minimálne za vyskúšanie.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
43,66  s DPH

Výkupná cena: 19.50 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby