Sú kryptomeny naozaj taká skvelá investícia?

Sú kryptomeny naozaj taká skvelá investícia?

Sú tajomné. A ľudia odjakživa milujú tajomstvá. Málokto chápe, ako skutočne fungujú. Niektorým ľuďom priniesli zázračné bohatstvo. Neoprávňuje nás už toto dosť na to, aby sme sa o ne fanaticky zaujímali?

Čo sú to kryptomeny

Na začiatok musíme položiť základy. Kryptomeny sú stále novinkou a mnoho ľudí o nich zmýšľa v úzkych súvislostiach. Vychádzajú pritom z novinových titulkov, ktoré sú častokrát na hony vzdialené realite. Skutočnosť je kdesi uprostred. Kryptomeny nie sú len platidlo na čiernom trhu, ale nie sú ani 100% vstupenkou do sveta milionárov. Ako to s nimi teda je?

Kryptomenu môžeme definovať ako digitálnu alebo virtuálnu menu, ktorá v materiálnom svete nemá žiadnu reprezentáciu. Z toho dôvodu je takmer nemožné kryptomeny falšovať. Väčšina kryptomien funguje na princípe blockchainu. Decentralizované systémy využívajúce blockchain sú kartotékou anonymných a nevystopovateľných transakcií po celom svete.

Sloboda kryptomien

Na rozdiel od klasických mien, o ktorých počte a obehu rozhoduje centralizovaná inštitúcia, kryptomenám inflácia nehrozí. Práve naopak, sú deflačné, čo znamená, že ich cena rastie. Žiaden vonkajší činiteľ nemôže do kolobehu kryptomien zasahovať a ovplyvňovať ich množstvo.

Ako získať kryptomeny?

Sú dva spôsoby, ako môžete svoje investičné portfólio obohatiť o virtuálnu menu. Jedným z nich je ťažba, analogická k ťažbe zlata v reálnom svete, druhým je nákup za centralizovanú menu.

Ťažba kryptomien

Tak ako ťažba v skutočnom svete, aj ťažba v tom virtuálnom kladie na “majiteľa bane” veľké energetické nároky. Potrebuje výkonné stroje, do ktorých musí investovať veľa peňazí, aby surovinu vyťažil. Tá je však natoľko hodnotná, že sa mu to z dlhodobého hľadiska oplatí. Pri ťažbe kryptomien sa síce nevyužívajú banské vozíky, ale bez extrémne výkonného počítačového systému sa nezaobídete. Ťažbou je v tomto prípade overovanie transakcií čakajúcich na zaradenie do blockchainu.

TIP: Ťažbu kryptomien jednotlivcom neodporúčame z dôvodu stále sa zvyšujúcich vstupných nákladov na nákup hardvéru a znižujúcej sa odmeny.

Nákup kryptomien

Nákup kryptomien je jednoduchší ako ich ťažba. Nakupovať kryptomeny môžete v špeciálnych kryptomenových automatoch. Nájdete ich aj na Slovensku, hlavne v obchodných domoch a supermarketoch. 
Druhou možnosťou je nákup kryptomien od brokera, teda od finančnej inštitúcie. Princíp je rovnaký, ako keby ste nakupovali dlhopisy alebo cenné papiere.

Najpopulárnejšie kryptomeny

Na trhu nájdete viac než 1000 rôznych kryptomien. Niektoré z nich nemajú budúcnosť a sú len špekuláciou, iné si získavajú pozornosť ekonómov z celého sveta.

Bitcoin

Čo by to bol za článok o kryptomenách, keby sme sa v ňom nezmienili o Bitcoine, hoci len v skratke. Je to nepochybne pionier celej virtuálnej meny a pre väčšinu laikov je symbolom kryptomien ako takých. Vznikol ešte v roku 2009. Za jeho tvorcu označujeme Satoshiho Nakamota, ktorý do dnešného dňa zostáva v utajení. Existujú špekulácie, že to nie je jednotlivec, ale celá skupina anonymov.

Ethereum

Ethereum vlastne nie je názov meny, ale platformy. Samotná mena sa nazýva Ether a do obehu sa dostala v roku 2015. Ide o takzvanú next-generation kryptomenu.

Litecoin

Litecoin vznikol už v roku 2011, teda dva roky po Bitcoine. Maximálny počet Litecoinov je nastavený na 84 miliónov.

Prečo by ste mali investovať do kryptomien

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kryptomeny sú ešte stále v plienkach. Pred tridsiatimi rokmi si nikto nedokázal predstaviť, že budú počítače vážiť menej než niekoľko stoviek kíl a stanú sa súčasťou našich každodenných životov. Rovnaká budúcnosť čaká s najväčšou pravdepodobnosťou aj kryptomeny. 
S investovaním by ste mali začať čo najskôr. Zatiaľ kryptomenám mnoho ľudí nedôveruje, a preto sú ich ťažba aj nákup ľahšie. Naopak, čoraz hlasnejšie sa hovorí o vstupe veľkých finančných korporácií s vysokým kapitálom do sveta virtuálnych mien. Prílev kapitálu zvýši hodnotu kryptomenového trhu. Diverzifikujte svoje investičné portfólio a pripravte sa na budúcnosť, ktorej bude vládnuť decentralizovaná mena.

…ale pozor!

Kryptomeny sú veľmi volatilné. Čo to znamená? Volatilita vyjadruje nestabilitu ich hodnoty. Tá dokáže v priebehu jedného dňa vzrásť o 100 % a na ďalší deň klesnúť o 300 %. Investovať by ste preto mali vždy iba toľko peňazí, koľko si so svojím príjmom môžete dovoliť.

Záver

Kryptomeny sú ešte stále pre väčšinu bežných ľudí veľkou neznámou. Preto na investičnom portáli uspesnynaburze.sk nájdete ďalšie informácie o tejto téme.
Virtuálna mena môže obohatiť vaše investičné portfólio. Myslite dopredu. Budúcnosť patrí digitalizácii. Ako už dnes môžeme vidieť, nevyhla sa ani financiám a môžeme smelo predpokladať, že s postupom rokov bude proces digitalizácie ešte intenzívnejší.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby