Diverzifikácia portfólia alebo ako znížiť investičné riziko.

Diverzifikácia portfólia alebo ako znížiť investičné riziko.

Vítam Vás pri novom článku, dnes sa pozrieme na diverzifikáciu portfólia, ale hlavne na diverzifikáciu akcií. 

Jedným z najdôležitejších faktorov pri investovaní je ČAS. Tomuto faktoru sme sa venovali v minulom článku.

Druhý dosť dôležitý faktor je diverzifikácia. Čím viac diverzifikujete tým ste viac v bezpečí. Budeme sa venovať hlavne diverzifikácií, čo sa týka investovania do akcií alebo ETF, ale samozrejme to platí aj na iné finančné inštrumenty.

  1. Keď investujem do akcií, diverzifikujem ich do 3 tipov akcií 
  • Dividendové akcie – Sú to akcie pre mňa najzaujmevejšie, pretože ich plánujem držať, čo najdlhšie a nie len, že môžem zarobiť na cene, keď cena vyrastie tam kam si predstavujem, ale takisto počas celej doby držania zarábam na dividendách. 
  • Rastové akcie –  Môžu mať takisto dividendu, ale pri tomto type dividenda nie je až taká dôležitá. Pri tejto akcií mi ide o to, aby som akciu kúpil, čo najlacnejšie a, aby som na nej dosiahol určité zhodnotenie, ktoré som si stanovil a relatívne v kratšom časovom úseku, ako pri dividendových akciách. 
  • Cyklické akcie – Sú to akcie, na ktorých viete zarábať pravidelne. Keď je akcia dole viete ju nakúpiť a, keď je hore môžete ju predať. Môže to trvať 3 roky alebo 7 rokov v závislosti od toho v akom segmente je. 

2. Keď si vyskladávate portfólio, snažte sa, aby tam bolo zastúpenie rôzneho odvetvia priemyslu napr. z potravinárskeho odvetvia, ďalej si môžete kúpiť z odvetvia drahých kovov, elektroniky, zdravotníctva a atď. Snažte sa, aby ten pomyselný koláčový graf” mal, čo najviac segmentov, pretože to riziko rozložíte a máte menšie riziko.

3. Snažte sa rozkladať investíciu do rôznych štátov alebo krajín. 

  • Príklad: Ak som si kúpil potravinovú spoločnosť z Európy, druhú potravinovú spoločnosť sa snažte kupovať buď z Kanady alebo Ameriky. 

4. Pokiaľ investujete v jednej konkrétnej mene napr. v eurách snažte sa aj toto portfólio diverzifikovať v rámci mien. To znamená, že skúste mať niečo nakúpené v eurách, niečo v dolároch, niečo v českých korunách a podobne. Pokiaľ vám to broker neumožňuje snažte sa nakupovať danú menu. 

Viac podrobných informácií sa dozviete v celom videu na túto problematiku. 

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby