Ktoré investície považujem za najviac a najmenej rizikové?

Ktoré investície považujem za najviac a najmenej rizikové?

V dnešnom článku sa pozrieme na to kam a do čoho investovať. Povieme si 12 druhov investícii (drahé kovy, nehnuteľnosti, diamanty, pozemky, ETF, akcie a ďalšie) zoradených podľa môjho pohľadu od tej najviac rizikovej po tú najmenej rizikovú investíciu. 

  • Ja osobne za najrizikovejšie investíciu považujem, ak vám niekto ponúka 10 a viac % zhodnotenie mesačne alebo 100% ročne. Na túto investíciu si treba dať veľký pozor, pretože ak vám niekto sľubuje takýto vysoký výnos je s tým spojené obrovské riziko a s najväčšou pravdepodobnosťou o svoju investíciu prídete.
  • Obchodovanie na páku – Obchodovanie na forexe s menami alebo cfd, komodít, akcií a atď. Čiže akékoľvek obchodovanie na paku považujem za rizikové a vo väčšine prípadov pokiaľ nie ste skúsení prídete o peniaze. Vyhnite sa tomu pokiaľ ste začiatočník! 
  • Obchodovanie s kryptomenami – Pri kryptomenách ide o to, že sú vysoko volatilné. V dnešnej dobe ich je už tak veľa, že sú naozaj náročné na naštudovanie a porozumenie im.
  • Diamanty – Najväčší problém vidím v tom, že medzi nákupom a predajom je obrovský rozdiel. Marža sa môže hýbať od 50-75%. Čo znamená, že, keď daný diamant kúpite, tak musíte ho kupovať s tým, že je to investícia na veľmi dlhú dobu, pretože ani o 5 rokov nemusíte dostať takú sumu, za akú ste diamant kúpili.
  • Investovanie do podielových fondov – Za rizikovú investíciu do podielových fondov považujem z viacerých dôvodov. Jedným z nich sú vysoké poplatky či už vstupné, výstupné alebo rôzne správcovské poplatky. Za ďalšie, neviete do čoho investujete, pretože väčšinou banka si vyskladáva portfólio sama a určite nepoznáte ani ľudí, čo spravujú to dané portfólio.
  • Investičné autá – Je to investícia, pri ktorej potrebujete mať veľa peňazí, pretože sú to autá staršie, ako 20-30 rokov a sú v originálnom, top stave, ďalej musíte mať garáž alebo halu, kde tie autá musíte uskladniť, musíte pozerať aj na to, že takáto vec potrebuje údržbu a starostlivosť.
  • AkciePri akciách je najväčšie riziko to, že vy ako začiatočník alebo skúsenejší aj napriek tomu, že si spravíme analýzu, my do tej spoločnosti úplne nevidíme. Nevieme, čo sa vo vnútri spoločnosti deje a spoločnosť môže napríklad v budúcnosti aj skrachovať (aj dokonca známe firmy). Práve preto je dobré vedieť, ako diverzifikovať portfólio.
  • Nehnuteľnosti – Nehnuteľnosti považujem už za menej rizikovú investíciu, ale na tie treba mať samozrejme veľa peňazí. Za riziko však považujem ak nehnuteľnosť beriem ako investičnú. Treba vedieť v akej lokalite, treba vedieť zhodnotiť stav a treba rátať s tým, že nehnuteľnosť si bude pýtať udržiavacie náklady. 
  • Pozemky – Opäť závisí o aký pozemok respektíve parcelu ide, ale najlukratívnejšie sú pozemky stavebné. Tie samozrejme stoja aj naviac peňazí. Tu si treba dať pozor na to v akej lokalite pozemok kupujete, ale inak s pozemkom nie je veľa starostí, stačí ho 2-3x za rok pokosiť. 
  • Drahé kovy – Paládium, platina, striebro, zlato. Poradie je preto také, pretože zlato je najmenej riziková investícia, ale aktuálne aj s najmenším potenciálom výnosu. Výhodou je, že drahé kovy sú dostupné takmer pre každého a nemusíte sa o ne starať, len nájsť vhodný úkryt. 
  • Numizmatika – Obehové a pamätné mince – Numizmatické mince sa do tejto kategórie dostali, preto, lebo aj pri nich je dôležité dobre odhadnúť, či to nie je falzifikát.
  • ETF – Za najmenej rizikovú investíciu považujem investíciu do ETF, ktoré kopirujú index alebo cenu nejakej skupiny spoločností. Pokiaľ portfólio rozumne rozložíte riziko je minimálne.

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby