Sú zberateľské mince lepšia investícia ako investičné zlaté a strieborné mince?

Sú zberateľské mince lepšia investícia ako investičné zlaté a strieborné mince?

V dnešnom článku vám poviem svoj názor na to, či zberateľské mince (numizmatika) sú lepšia investícia ako investičné zlaté a strieborné mince. 

  • Zberateľské mince či už zlaté, strieborné alebo z hocijakého iného kovu sa považujú za alternatívnu formu investovania. Pri strieborných minciach je jedna obrovská výhoda a to taká, že na strieborné mince sa nevzťahuje DPH, ako je aj pri investičných strieborných minciach.
  • Chcel by som upriamiť na jednu vec a to takú, že zberateľské strieborné mince sú konzervatívnou investíciou, pretože nemajú takú vysokú volatilitu ako drahé kovy (zlato, striebro, platina, paládium alebo meď).
  • Keď sa pozrieme na vývoj ceny, môžeme povedať, že exponenciálne rastú. 
  • Za posledných 13 rokov priemerné zhodnotenie na zberateľských minciach bol okolo 228%čo je ročne zhruba 17,5%.  Za posledných 20 rokov majú zberateľské mince lepšie zhodnotenie ako hlavný akciový index, zlato, striebro alebo predbehli dokonca aj nehnuteľnosti. 
  • V rokoch 2020 a 2021 počas pandémie na Slovensku výrazne vzrástla cena mincí prvého Slovenského štátu, na ktoré sme natočili aj video. Takisto narástla cena mincí prvého Československého štátu 1918-1939.
  • Z Československých mincí narástli najviac zlaté Svätováclavské 1 dukáty z obdobia prvej Československej republiky, a to takmer o 1 100%, čo je v prepočte 55% ročne. Aktuálne je dosť veľký problém tieto mince zohnať. Paradoxne 1 koruny narástli viac ako 2 Koruny alebo 5 Dukáty, ktoré sú drahšie a aj vzácnejšie, ale za to 1 Koruny sú cenovo dostupnejšie pre väčšinu obyvateľstva.
  • Čo sa týka zberateľský, pamätných alebo obehových mincí či sú zo zlata, striebra, alebo iného kovu je to bezpečnejšia a menej volatilná investícia, ako je investovanie do drahých kovov. Tých 17,5% je veľmi zaujímavé zhodnotenie a je dokonca vyššie, ako je momentálna inflácia na Slovensku.

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby