Bude rok 2021 rokom ziskov a vzostupu?

Bude rok 2021 rokom ziskov a vzostupu?

V ekonomike poznáme štyri základné fázy. Ak sa na to pozrieme zo súčasného pohľadu, tak hovoríme o recesii, dne, expanzii a vrchole. Vrchol sme prežívali pred rokom či dvomi v čase hojnosti a rozhadzovania, dnes sme niekde medzi recesiou a dnom.

Pozitívnou správou však je, že ekonomika sa cyklicky vyvíja a jedna fáza ekonomického cyklu prirodzene vytvára podmienky pre tú novú, priaznivejšiu a lepšiu. Preto aj po recesii a dne príde oživenie. Bude toto oživenie nasledovať už v roku 2021? A čo znamená z pohľadu investorov a finančných trhov?

Dobre predikujte a sledujte trendy

Či už patríte medzi aktívnych účastníkov finančných trhov, alebo ste sa rozhodli, že budete nakupovať a predávať akcie, mali by ste predovšetkým vedieť predvídať a sledovať trendy. A pre potenciálne úspešné investovanie do akcií to v roku 2021 platí priam dvojnásobne. V tejto fáze roka je ešte ťažké vopred a definitívne povedať, ako sa akciové trhy budú v ďalších mesiacoch vyvíjať. Skúsme však byť optimisti a povedať si, že príchodom vakcíny a postupného budovania kolektívnej imunity sa síce veľmi pomaly a opatrne, ale predsa začneme približovať k normálnemu životu. Pretože v posledných mesiacoch sme sa od neho len a len vzďaľovali.

Akékoľvek pozitívne správy a postupný návrat k normálu sú tými najlepšími ekonomickými stimulmi. Podporujú totiž spotrebu, čím zase pomáhajú výrobným podnikom či službám, vytvárajú pracovné miesta a celkovo stabilizujú situáciu. A od celkovej stability a prosperity firiem sa môže odvíjať aj hodnota akcií. Ak sa skutočne dočkáme oživenia, môžu akcie firiem, ktoré sa najlepšie vyrovnajú s krízou, alebo predstavujú zaujímavý „prospekt“ do budúcna, zaujímavo narásť. Práve preto je kľúčové vedieť predikovať a odhadovať trendy.

Dá sa získať, no aj stratiť

Roky ako 2021 predstavujú pre investorov príležitosť, no aj riziko. Zvlášť v tomto období môže výhodný nákup akcií priniesť veľký zisk, no, pochopiteľne, obchodovanie na finančných trhoch so sebou nesie aj riziko straty. Keby bolo také jednoduché povedať, ktoré akcie sú výhodné a ktoré nie, tak by zrejme na finančných trhoch boli úspešní všetci, všakže? Lenže tak to nefunguje. Úspešní investori sú totiž úspešní vo veľkej miere aj preto, že dnes nakúpia akcie za určitú hodnotu, a tie vďaka vývoju na trhu, ekonomickému vývoju a vývoju danej firmy o povedzme pár mesiacov neskôr vyskočia. A tam práve vzniká ten zisk.

Nepochybne však v tomto roku môžeme očakávať zaujímavé pohyby na finančných trhoch a veľmi pravdepodobne aj rast hodnoty akcií. Ekonomická recesia spôsobená pandémiou totiž nemôže trvať večne, a ekonomika by mala začať prirodzeným spôsobom opäť rásť.

Kríza vždy ponúka príležitosti

V každej ťažkosti sa nachádzajú aj príležitosti, čo nepochybne platí aj pre ekonomické krízy. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí počas nejakej krízy vhodne investujú, a potom na tom aj adekvátne zarobia. Priamo počas krízy sú napríklad obľúbenou investičnou voľbou cenné kovy, ako zlato či striebro, pretože ich hodnota je trvalá a nemenná bez ohľadu na to, čo sa deje s peniazmi. Mení sa len ich aktuálna trhová cena. Po ekonomickom oživení sa však pozornosť presunie na akcie a finančné trhy, kde budú môcť investori získať zaujímavé zisky a finančné zdroje.

Zdroj obrázka: ITTIGallery / Shutterstock.com

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
39,43  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby