Bude cena drahých kovov v roku 2021 rásť? Zlato a striebro - Technická analýza

Bude cena drahých kovov v roku 2021 rásť? Zlato a striebro – Technická analýza

Na otázku v názve článku „Či bude cena drahých kovov v roku 2021 rásť?“ nevie odpovedať asi nikto, možno až na pár vyvolených ľudí, pretože nikto nemáme kryštálovú guľu. Ale to nám nebráni si spraviť jednoduchú technickú analýzu podloženú pár fundamentmi.

Aktuálne v deň publikovania tohoto článku máme cenu zlata cca 1913 USD/ unca (31,1g) a z technického hľadiska ak prerazí cena opäť najbližšiu rezistenciu na cenovej hladine 1924 USD/ unca (historické maximum zo septembra 2011), tak by cena mala ísť vyššie a prekonať historické maximum 2080 USD/ unca z minulého roka.

Z fundamentálneho hľadiska by cenu zlata malo tlačiť aj to, že FED a ECB stále tlačí peniaze (a nie málo) a teda sa zvyšuje potenciál vyššej inflácie. A ak sa zistí, že vakcína na ktorú sa niektorí spoliehajú situáciu s kovidom nerieši, čo je dosť pravdepodobné, nakoľko sa ukazuje, že jej účinnosť by mala byť obdobná ako pri vakcínach proti chrípke, teda cca 60% a nezaočkuje sa minimálne 70% celej populácie, tak to nič nerieši a hrá to tiež pre rast ceny zlata.

Ale ako som písal, nemáme kryštálovú guľu a treba rátať aj s tým, že s cenou zlata sa na burze dosť manipuluje cez futures kontrakty ako aj obchodovaním so zlatom formou CFD. Ak by cena zlata klesala a prerazila najbližšie dva supporty na cenovej hladine 1800 a 1750 USD/ unca čo sú klúčové a silné supporty, tak cena pravdepodobne padne dole.

Momentálne ja osobne vsádzam na striebro, hlavne strieborné mince. Dôvodov je viacero, v prvom rade cena striebra (na burze cca 26,99 USD/ unca, ale za túto cenu investičné striebro vo fyzickej podobe nekúpite) je aktuálne stále priaznivá na nákup. Historické maximum bolo v apríli 2011 a to cca 50 USD/ unca. Keď sa naplno obnový priemyselná výroba, ktorá je aktuálne vďaka kovidu utlmená, tak striebro by malo začať výraznejšie rásť.

V druhom rade investičné striebro je rýchlo likvidné a nepotrebuje si hľadať svojho kupca ako napríklad zberateľské a pamätné (numizmatika) strieborné mince. Vykúpi ho od Vás akýkoľvek predajca investičného zlata a striebra a peniaze Vám vyplatí buď hneď na ruku, alebo ak sa bude jednať o väčšie množstvo tak do 3-5 pracovných dní na účet.

Ďalšou výhodou je, že strieborné investičné mince sú stále dostupné a viete ich nakupovať pravidelne na mesačnej alebo dvojmesačnej báze. A hlavne, Vám ich nebude v budúcnosti ľúto predať (ako v prípade numizmatických mincí), keď ich cena dosiahne cenu (zhodnotenie), ktorú ste si stanovili na ich predaj.

Napríklad s aktuálne veľmi žiadanými mincami prvej Slovenskej republiky alebo inými numizmatickými mincami by ste mohli mať problém. Nie každý mesiac sa objavia a hlavne nie v takom množstve aby ste si mohli nakúpiť za sumu napríklad 500 a viac EUR (pravidelne opakujúca sa investícia, mesačná alebo štvrťročná podľa toho aké má kto možnosti). Zlaté investičné mince sú tiež zaujímavé, ale aktuálne je cena investičného zlata dosť vysoko, takže len v prípade, že by cena zlata klesla.

Vo videu sa trošku pozrieme aj na hlavný akciový Index S&P 500 a aktuálny kurz menového páru EURUSD. Ale viac sa už dozviete pozretím videa.

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube.

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
38,52  s DPH

Výkupná cena: 19.79 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby