Opäť Vás, vítam pri novom článku cestovanie po Južnej Amerike. V piatom a zároveň asi poslednom článku si povieme niečo málom o tom aká je Argentína a o tom čo všetko sme sa dozvedeli v právnickej kancelárií.
Pokiaľ ste ešte nečítali predošlé dva články Uruguay I., Uruguay II. , Uruguay III. a Uruguay IV. odporúčam prečítať alebo na našom Youtube kanály nájdete podrobnejšie videá ohľadom cesty do Uruguay.
V poslednej štvrtej časti som naposledy spomínal, presun do mesta Colonial del Sacramento, kde sme si kúpili lístok na katamarán do Argentíny. V Argentíne, konkrétne v Buenos Aires sme zažili zopár zážitkov o ktorých by som vám rád povedal.
Ako sme prišli, Argentína bola v úplnom krachu a ich mena padala tak rýchlo, že v jeden deň sme si menili peniaze a za ďalšie dva dni už bol rozdiel 10% v náš neprospech. Takže ľudia, v deň výplaty sa snažili všetky peniaze hneď minúť pretože, každým dňom mali menej a menej. Ďalší šok čo sme zažili bolo na hotely, keď nám recepčný ukázal mapu s okolím hotela a fixkou nám vyznačil, kde a od kedy do kedy sa môžeme bezpečne pohybovať. Ďalej nás upozornil pokiaľ máme drahé hodinky, šperky alebo čokoľvek bolo by lepšie nechať všetko na hotely v trezore.
V Argentine sme boli cca 7 dní, ale na 6 sme sa aj tak, už tešili späť do Uruguaya.
Keď už sme sa blížili k Uruguayu, začali sme cítiť radosť a pocit, že sme konečne späť doma pretože atmosféra v Uruguayi je omnoho lepšia. Keď si to tak zoberieme z celej južnej Ameriky, tak Uruguay je asi najdrahší štát, zo všetkých čo sú tam a je to v podstate taký Dubai, južnej Ameriky.
V hlavnom meste Montevideu sme si dohodli termín v právnickej kancelárií a práve tam sme sa dozvedeli tie najpodstatnejšie veci.
- Napríklad minimálna mzda sa v krajine v roku 2014 pohybovala okolo 300 dolárov. Priemerná mzda sa pohybovala okolo 400-450 dolárov a ľudia v tejto právnickej firme, boli platený nad pomery a tí zarábali okolo 650-1000 dolárov.
- Čo sa týka zdravotníctva Uruguay má jednu z najlepších zdravotných starostlivosti na svete.
- Pokiaľ sa človek rozhodne ísť do Uruguaya, musí požiadať o kartu rezidenta. Prebieha to takou formou, že vy si len požiadate, že chcete byť účastníkom.
- Ako rezident máte rôzne výhody, oproti nerezidentovi. Pokiaľ sa chcete stať rezidentom musíte v Uruguayi kúpiť nehnuteľnosť alebo musíte dokázať štátu, že máte pravidelný mesačný príjem v určitej výške (cca okolo 1000€). Pokiaľ takýto príjem dokážete, máte šancu získať kartu rezidenta. Samozrejme sú aj ďalšie možnosti, ako kartu rezidenta získať.
- Na podnikanie v Uruguayi máte dve možnosti:
- Zriadite si tam firmu, ktorá bude podnikať na území štátu Uruguay a bude poskytovať tovar alebo služby obyvateľom danej krajiny. Podmienka na podnikanie je, že 1/3 zamestnancov by bola domorodcov a 2/3 môžu byť zamestnanci z EU.
- Pokiaľ sa vaše podnikanie nebude týkať územia Uruguay a nebudete služby poskytovať miestnym obyvateľom, mali ste možnosť si zriadiť firmu v určitej zóne, ktorá je oslobodená od platenia daní, ale opäť platila podmienka, že 2/3 vašich zamestnancov bude miestnych a 1/3 môže byť z EU.
Keď sa začne váš proces na získanie karty rezidenta, hneď po tom ako si zistia základne veci, vám vystavia dočasnú kartu rezidenta na 2 roky, a s touto kartou môžete čerpať výhody, ako keby ste už rezident bol. Pokiaľ, ste v tom procese neodporúča sa opúšťať územie Uruguay.
V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube.
Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.
Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.