Do čoho investovať? Investičné strieborné alebo obehové a pamätné mince (numizmatika)?

Do čoho investovať? Investičné strieborné alebo obehové a pamätné mince (numizmatika)?

Vítam Vás, pri novom článku zo sveta drahých kovov a numizmatiky. Chceli by ste investovať, ale neviete aký je rozdiel a aké majú výhody a nevýhody investičné strieborné mince a obehové a pamätné mince? Presne na túto otázku Vám odpoviem v dnešnšom článku.

1. Investičné striebroné mince

– Priemyselný kov.

– Nie sú oslobodené od DPH. 

– Nie sú oslobodené od daní zo zisku.

– Výška DPH závisí od toho v akom štáte tieto mince budete nakupovať.

Slovensko

– DPH na investičné strieborné mince 20%.

– Daň z príjmu – pokiaľ na strieborných minciach spravíte zisk, musíte to  priznať v daňovom priznaní.

Nemecko/Švajčiarsko 

– DPH na investičné strieborné mince okolo 6-7%.

– DPH na investičné strieborné odliatky okolo 19%.

Rozdiel medzi nákupom a výkupom (predaj)

Nákup 

Keď si pozriete vo väčšine e-shopov vidíte nákupnú cenu a to je cena za ktorú nakupjete vy. 

Výkup (predaj)

To je cena za ktorú e-shop nakúpi mince od vás. 

Rozdiel medzi nákupom a výkupom (predajom) sa pohybuje okolo 40-50%. Hneď ako kúpite mince ste v priebežnom mínuse zhruba 40% – 50%, závisí to od toho aké mince kupujete a v akom štáte. Pri investičných strieborných minciach je cena odvodená od ceny striebra, ktoré je kótované na burze. 

Prečo sú niektoré 1 oz mince drahšie a niektoré lacnejšie? 

Vo väčšine prípadov sú drahšie mince tie, čo sa razia v minimálnom alebo limitovanom počte kusov a práve tieto mince nakupujú aj zberatelia a nemajú hodnotu len kovu, ale v budúcnosti budú mať aj zberateľskú hodnotu. Ako príklad zberateľský mincí by som uviedol od rafinérie Perth Mint: Lunar, Kookaburra, Koala

Graf investičného striebra

Viete aká by bola vaša priebežná strata keby ste strieborné mince nakupovali v roku 2011?

V apríli 2011 dosiahla cena striebra historické maximum a to 50 dolárov za uncu. Ak by ste strieborné mince nakúpili v roku 2011 a chceli ich predať dnes, pripísali by ste si stratu vo výške 70-80% vašej investície. Pokiaľ mince stále držíte nie je to realizovaná strata, realizovaná by bola keby ich predáte. 

2. NUMIZMATICKÉ OBEHOVÉ A PAMÄTNÉ STRIEBORNÉ MINCE

– Čo sa týka obehových a pamätných strieborných mincí čistota striebra nie je až taká vysoká (500-900).

– Obsahujú aj iné kovy a nerobia sa v takej vysokej rýdzosti ako investičné strieborné mince.

– Výhoda týchto mincí je, že pri ich nákupe neplatíte DPH. 

Obehové a pamätné mince sa zaraďujú, ako zberateľské predmety a preto sú oslobodené od DPH.

– Ďalšou výhodou je, že ak mincu kupujete od súkromnej osoby nevznikne vám taká veľká percentuálna medzera, ako je to pri investičných strieborných minciach. Dokážete ju hneď predať buď, za takú istú cenu alebo máte stratu max. 10-15%. 

– Na obehové a pamätné mince nemá, až tak veľký vplyv to aká je aktuálne cena striebra. 

– Nevýhodou pri obehových a pamätných minciach je, že si ich nemôžete nakúpiť v takom počte, ako by ste chceli, ako napríklad pri investičných strieborných minciach.

Na čo si dať najväčší pozor pri kúpe obehových a pamätných mincí? 

  • Falzifikáty – vzácnejšie kusy po ktorých je najväčší dopyt sa falšujú. Častokrát sú kópie tak, dobre urobené, že nemáte šancu falzifikát spoznať, pokiaľ nie ste odborník. 
  • Vždy keď idete kupovať mincu mali by ste byť dobre oboznámený s kresbou, ktorá je na rube a aj líci mince, aby ste si vedeli všímať detaily. Ďalej by ste mali vedieť, aký má daná minca rozmer (priemer, hrúbku, gramáž) a všetky parametre by ste si mali overiť či sedia. 
  • Pokiaľ, kupujete drahšiu mincu odporúčam si zobrať zo sebou odborníka.
  • Mincu nemusíte kupovať za každú cenu a hlavne pokiaľ nie je v dobrom stave (napr. klepnuté hrany, väčšie ryhy alebo vyšúchané mince) 
  • Nebojte sa zaplatiť za mincu v peknom stave aj o 10% viac ako je jej hodnota, pretože už o 1 rok sa cena mince dostane na takú cenu za ktorú ste ju kúpili a za ďalšie roky vám prinesie oveľa väčšie zhodnotenie. 

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby