Zhrnutie roku 2015 z pohľadu finančného poradcu

Zhrnutie roku 2015 z pohľadu finančného poradcu (IV. časť)

V tejto časti by som sa chcel venovať podielovým fondom. Rok 2015 bol pre kolektívne investovanie turbulentným rokom. Nepísané pravidlo o dlhopisových fondoch vôbec neplatilo. Trhy ovplyvňovala politika, ceny komodít, lacné peniaze na trhu. Pozrime sa na jednotlivé skupiny bližšie. Nechcem sa tu hrať na fundovaného portfólio managera, len sa pokúsim ukázať môj pohľad.

Peňažné a dlhopisové fondy

Hovorí sa, že peňažné a dlhopisové fondy bývajú bezpečným prístavom investovaných peňazí. Klient, ktorý investuje do týchto fondov sa nazýva konzervatívny a veľmi citlivý na pokles podielovej jednotky. Práve to majú zabezpečiť dlhopisy síce z nízkym ale stabilným výnosom. Ak chceme v súčasnej dobe na bezpečných, teda ratingovo dobre hodnotených dlhopisoch zarobiť je to prakticky nemožné. Ceny sa prepadli veľmi nízko ba dokonca dlžník vracia často nižšie čiastky ako si požičal. Zarobiť sa dá, napríklad na Gréckych dlhopisoch ale to je už špekulatívna investícia.

Akcie

Primárne bol rok 2015 rokom, kedy je vhodné nakupovať akcie, cena lietala smerom hore a dolu. Záleží od presnej špecifikácie ale skúsim to troška zjednodušiť. Ceny tlačila dolu raz nízka cena ropy, potom zase informácie o raste HDP Číny, tiež aféra Volkswagenu. Grécko tiež ovplyvňovalo akcie v Európe. Sú investori, ktorí vyhľadávajú fondy rozvíjajúcich sa trhov a tí sa určite tešia ako nakúpili.

Zmiešané fondy

V princípe o nich platí niečo podobné. Len klient, ktorý investuje do týchto fondov, je troška citlivejší na riziko a chce byť istený, čo má za úlohu dlhopisová zložka. Teda v roku 2015 ich nemalo čo podržať. Dlhopisy ani akcie. Do popredia sa dostávajú fondy, o ktorých sa veľmi do nedávna nehovorilo, fondy fondov a realitné fondy.

Fondy fondov

Práve tieto fondy zažívajú teraz veľmi dobré obdobie. Tieto fondy nemajú vlastnú investičnú stratégiu, využívajú nákup a predaj fondov. Pojmy ako stop-loss efekt, aktívne riadené potrfólio, by som rozobral viac. Stop-loss efekt znamená , že fond pri poklese akcií ich okamžite odpredá a presunie sa do dlhopisov alebo peňažného trhu. Teda nakupuje lacné akcie a pri poklese napr.: 20% ich odpredáva, aby udržal zisk pre klienta. Aktívne riadené portfólio, je niečo podobné. Počítač alebo manager sleduje vývoj vo svete a môže s podielovými listami fondov narábať podľa rizikovosti. Výkonnosť týchto fondov býva nižšia ako u akciových a sú tu aj vyššie poplatky, pretože výnos ovplyvňujú poplatky dvoch správcov. Povedal by som, že toto sú vhodné fondy pre ľudí, ktorí chcú riskovať ale zároveň ich nebaví sledovať stav akcií.

Realitné fondy

Tieto fondy som si nechal nakoniec. Prečo? Pretože na realitách sa dalo dobre, bezpečne a stabilne zarobiť. No a ešte jedna vec, samozrejme nie je realitný fond ako realitný fond. Treba sa pozrieť na zloženie porfólia fondu. Niektoré realitné fondy sa tak volajú, ale žiadne nehnuteľnosti nevlastnia a teda kupujú akcie realitných kancelárií, sú teda akciové. Potom tu máme také fondy, ktoré majú aj nehnuteľnosti aj akcie. Nakoniec máme fond, ktorý vlastní len nehnuteľnosti. Tento zarobil stabilne, nebol jeden deň v poklese. Odporúčam ho klientom, ktorí sú konzervatívny ako alternatívu k dlhopisom. Tu nás netrápia ceny dlhopisov ani akcií, klienti získavajú zisk z prenájmu nehnuteľností. Preto odporúčam dobre si pozrieť portfólio fondu, aby sme predišli nepríjemným prekvapeniam.

Toto by bolo z môjho pohľadu stručné zhrnutie roku 2015 v podielových fondoch.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
39,43  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby