Všetko o indikátore Momentum

Všetko o indikátore Momentum

Momentum akciováho trhu je jeden z najčastejšie používaných indikátorov pre technickú analýzu. Je to oscilátor, ktorý meria mieru zmeny ceny na akciovom trhu za dané obdobie. V tomto článku nájdete všetko, čo trader potrebuje vedieť o indikátore momentum: definícia výpočet, interpretácia a stratégia.

Definícia Momentum akciového trhu

Na akciovom trhu je Momentum technickým indikátorom z rodiny oscilátorov. Indikuje mieru pri ktorej sa zmení cena akcií za určité obdobie. Nejedná sa o ohraničený oscilátor, odvíja sa od základnej čiary s nulovou hodnotou:

  • Ak trh rastie tak momentum má kladnú hodnotu
  • A keď je indikátor zápornej hodnoty trh klesá

Momentum akciového trhu je veľmi premenlivý technický indikátor. Je vhodný na rôzne trhy ako napríklad akciový trh alebo forex. Tak isto sa hodí na odlišné štýly obchodovania, intraday aj dlhodobejšie.

Vysvetlenie čo je Momentum akciovej burzy

Indikátor Momentum ukazuje kedy trend na trhu zrýchľuje a kedy spomaľuje a kedy sa hýbe rovnako rýchlo.

Pokiaľ Momentum burzy rastie lineárne je dobré držať pozíciu. Keď nastane vrchol tak to indikuje, že trendu dochádza dych a môže prísť korekcia. Vrchol nižšie ako ten posledný signalizuje klesajúci trend a naopak stále vyššie vrcholy znamenajú rastový trend.

Výpočet Momentum

Momentum akciového trhu sa vypočíta veľmi jednoducho použitím tejto rovnice:

Momentum ( n ) = Zatváracia cena dňa – Zatváracia cena za obdobie n

Takže je to jednoducho záležitosť sčítania a odčítania.

Príklad výpočtu Momentum akciového trhu za 12 dennú periódu: 13-teho Apríla je cena akcií 20€ a 1. Apríla bola 18€.

Takže:

Momentum ( 12 ) = 20 – 18 = 2

Aj keď obchodná platforma vykoná všetky výpočty automaticky za Vás, vývojári to môžu potrebovať vedieť pre použitie v ich programoch.

Stratégie ako využiť Momentum

Na akciovom trhu je Momentum používané pri rozličných stratégiách. Môže byť použité ako trendový indikátor a to takto:

  • Nakupujte keď Momentum je veľmi nízko a obracia sa smerom nahor
  • Predávajte keď momentum dosiahne vrchol a otočí sa nadol

Rovnako za signál môžeme považovať keď Momentum pretne nulovú čiaru. Pretnutie zospodu nahor je signálom na nákup a ak Momentum pretne nulovú čiaru smerom zhora nadol ide o predajný signál.

Veľa traderov stále používa divergenciu medzi Momentum akciového trhu a grafu s cenou. Medvedia divergencia indikuje predajný signál a naopak býčia signalizuje na nákup.

Momentum – Záver

Na konci tohto článku viete čo je Momentum, ako sa dá vypočítať a ako ho interpretovať a použiť. Vyskúšajte si obchodovať s pomocou indikátora Momentum na demo účte skôr ako začnete obchodovať na reálnom účte a otestujte si stratégiu.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
45,31  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby