Od 1.1.2022 dôjde k výraznému obmedzeniu používania 1 a 2 centových mincí a ceny v obchodoch sa budú zaokrúhľovať. Môže to priniesť aj zdražovanie tovaru ale o tom tento článok nebude. Táto informácia, ktorú si môžete prečítať v tomto článku ma priviedla k spomienke na to ako som začal v mladosti zbierať mince.
A keďže je vysoko pravdepodobné, že v priebehu pár rokov budú 1 a 2 centové mince úplne stiahnuté z obehu, tak by ste si mohli tieto mince začať odkladať. Vaša centová alebo niekoľko eurová investícia sa vám v priebehu pár desiatok rokov môže niekoľkonásobne vrátiť.
Numizmatika – obehové mince
Niekedy v rokoch 1986-1987 som začal so zbieraním mincí. Na začiatku som zbieral mince, ktoré boli práve v ČSSR aktuálne v obehu a tiež mince, ktoré boli v obehu v iných štátoch. Poznáte to, idete na dovolenku do iného štátu a vždy Vám zostanú nejaké mince daného štátu v peňaženke. Neskôr som zbierku začal rozširovať o mince razené na území bývalého ČSSR, teda od vzniku Československej republiky v roku 1918.
Numizmatika – pamätné mince
Postupne za nasporené peniaze alebo peniaze, ktoré som si zarobil na brigádach som si začal kupovať aj pamätné strieborné mince. Pamätné zlaté a strieborné mince vydáva NBS k rôznym výročiam a dali sa v danej dobe kúpiť za ich nominálnu hodnotu (väčšinou 10, 20, 50, 100 a 500 korún) vo vybraných bankách. Ako študent som veľa peňazí nemal a preto som nakupoval len niektoré strieborné mince, ktoré ma zaujali.
Zbieranie mincí (numizmatika) ma chytila a stala sa mojim koníčkom. Naučila ma veľa nielen o minciach ale aj o histórií štátov a meny. V danej dobe som ani netušil, že investície do mincí bolo vlastne moje prvé investovanie a že sa mi mince v budúcnosti niekoľkonásobne zhodnotia.
Katalógy obehových a pamätných mincí
Ak vás zbieranie mincí začne baviť a budete sa chcieť vedieť zorientovať, že aké mince v danom štáte a období boli razené, v akých počtoch kusoch a ročníkoch, tak najlepšie urobíte ak si zaobstaráte katalógy mincí obdobia alebo štátu o ktoré sa zaujímate.
Aké mince sú najžiadanejšie a za aké ceny sa aktuálne predávajú sa môžete dozvedieť napríklad aj z Facebookových skupín orientovaných na zberateľstvo mincí a bankoviek:
V týchto FB skupinách prebieha denne aj niekoľko dražieb mincí a tiež aj bankoviek. O zbieraní bankoviek (notafilia) možno natočím v budúcnosti ďalšie video, ak bude o tému numizmatika a notafilia z vašej strany záujem.
Investičné strieborné a zlaté mince
Aký je rozdiel medzi striebornými obehovými, pamätnými striebornými alebo zlatými mincami a investičnými striebornými a zlatými mincami sa dozviete vo videu nižšie. Na tému investičné striebro a zlato nájdete v kategórií drahé kovy množstvo článkov s videami.
Neváhajte a pozrite si celé video, v ktorom sa dozviete o zbieraní mincí ďaleko viac informácií a tiež aj informácie ako si viesť evidenciu mincí vašej zbierky cez uCoin.net – Medzinárodný katalóg mincí sveta.
V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube.
Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.
Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.
Zdroj obrázku: fotobanka https://pixabay.com/sk/