Čo by ste mali vedieť predtým ako pôjdete na kávičku s finančným agentom?

Čo by ste mali vedieť predtým ako pôjdete na kávičku s finančným agentom?

Viete, ako funguje bankovníctvo, poisťovníctvo alebo finančníctvo? Nenechajte si ujsť článok, kde sa dozviete viac informácií, ktoré si myslíme, že je potrebné vedieť predtým, ako pôjdete na stretnutie s finančným agentom.

Kto je to finančný agent ?

Finančný agent je osoba, ktorá vykonáva finančné sprostredkovanie na základe písomnej zmluvy s finančnou inštitúciou, alebo samostatným finančným agentom. Finančný agent nemôže vykonávať finančné poradenstvo.

Ako fungujú poisťovne a maklérske spoločnosti ?

Pokiaľ pôjdete s finančným agentom na kávičku bude pracovať, buď pre poisťovňu alebo maklérsku spoločnosť. Uvedieme si príklady na ktorých uvidíte rozdiely medzi týmito dvomi inštitúciami. 

Poisťovne

  • Agentúrny systém – väčšinou agent, manažér obchodného tímu a riaditeľ.
  • Provízia agenta – väčšinou vyššia ako u maklérskych spoločností.

Príklad 1 (čísla sú len orientačné):

Ak platíte poistenie 1 000 € ročne, provízia sprostredkovateľovi bude 60% z ročného poistného pri životnej alebo úrazovej poistke (600€), manažér obchodného tímu dostane 20% a riaditeľ dostane fix plus nejaké percentá v závislosti od  celkového prineseného objemu poistného.

Príklad 2 (čísla sú len orientačné):

Pokiaľ uzavriete životnú poistku a po 1,5 roku sa ju rozhodnete zrušiť, poisťovňa Vám vyplatí maximálne cca 10% zo zaplateného poistného (v niektorých poisťovniach nemusíte dostať nič). Z akého dôvodu? Cca prvé dva roky slúžia na to aby sa vyplatili náklady súvisiace so zriaďovacími nákladmi.

Maklérske spoločnosti

  • Väčšinou MLM systém (od 6 do 9 úrovní) – to znamená, že sa nájde jeden, ktorý sa vypracoval na najvyššiu úroveň a pod ním je ešte ďalších 5 až 8 ľudí. Keď človek, ktorý je na najnižšej úrovni uzavrie zmluvu, ďalších 5 až 8 ľudí dostane províziu + daná spoločnosť z toho profituje.
  • Maklérske spoločnosti majú veľkú silu a vedia si vybaviť u poisťovní vyššiu výšku provízií na základe spracovaného objemu + ďalšie bonusy a iné benefity.

Príklad 1 (čísla sú len orientačné):

Ak platíte poistenie 1 000 € ročne, provízia sprostredkovateľovi bude nižšia ako u poisťovne, ale stále okolo 40% z ročného poistného pri životnej alebo úrazovej poistke, tomu nad ním opäť pôjde provízia a takto až po najvyššiu 6 alebo 9 úroveň MLM systému + samozrejme zisk pre spoločnosť. 

Tip: Pokiaľ by ste už na tú kávičku chceli ísť zvoľte si radšej finančného poradcu. Síce mu Vy zaplatíte za poradenstvo, ale poradí Vám lepšie ako finančný agent. Nie je platený finančnými inštitúciami ale Vami, preto nie je ovplyvnený výškami provízí. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac informácií o finančných agentoch nenechajte si ujsť video v ktorom nájdete podrobnejší popis, ako to v takýchto spoločnostiacj chodí. 

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
39,43  s DPH

Výkupná cena: 19.60 €

1 oz strieborná investičná minca American Eagle v nominálnej hodnote 1 USD, o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999/1000 od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The United States Mint
Najpredávanejšie služby