Strach a takzvaná nenažranosť je najväčší nepriateľ, ktorý Vás oberá o zisk.

Strach a takzvaná nenažranosť je najväčší nepriateľ, ktorý Vás oberá o zisk.

V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na faktory, ktoré ovplyvňujú investovanie. Prvý faktor je strach a druhý takzvaná nenažranosť, ktoré vám ukážem na príkladoch, aby ste vedeli, ako sa im vyhnúť. 

Prečo ľudia nikdy nezačnú investovať? 

Strach je jedným z najhlavnejších dôvodov prečo neinvestujú alebo nikdy nezačnú investovať. Buď majú zlú skúsenosť alebo poznajú niekoho, kto tú zlú skúsenosť má, alebo videli nejakú reláciu v TV, kde hovorili, že pri investovaní môžete prísť o peniaze. Práve, preto ľudia držia svoje ťažko zarobené peniaze v bankách, kde majú takmer minimálny úrok + nejaké tie poplatky za vedenie účtu a podobne. Neuvedomujú si však, že každý deň im z týchto peňazí ukrajuje inflácia a hlavne v poslednej dobe, kedy je inflácia naozaj vysoká.


Keď už sa aj človek rozhodne investovať gro ľudí robí pri investovaní veľkú chybu, a to takú, že investujú na vrchole a následne sa pozerajú, ako im akcie klesajú. V takomto prípade ten strach hrá svoju rolu a investor svoju investíciu odpredá a pripíše si stratu.

Príklad

Investovanie do zlata 

Ak ste do zlata investovali v rokoch 2008/9, kedy sa cena zlata hýbala medzi 700/1 000 dolárov za uncu, tak v tomto období to bola ideálna investícia, pretože sa človek pozeral, ako cena rastie.

  • Nenažranosť 

Prišiel rok 2011 a cena investičného zlata sa pohybovala okolo 1 800-1 900 dolárov za uncu, tak to bol ideálny čas na to, aby minimálne polovicu svojho investičného zlata predal a pripísal si profit. Práve pre takéto prípady by mal mať človek nastavené, aký profit chce dosiahnuť a, keď ho dosiahne odpredať a viac sa investíciou nezaoberať.


Ale v danom roku 2011 keď sa cena pohybovala medzi 1 800 až 1 900 USD/ unca bolo veľa ľudí presvedčených, že cena zlata pôjde na 2 500 dolárov za uncu. Tu však ľudia urobili chybu, pretože neodpredali, kde mohli mať krásny 100% zisk, ale o peniaze ešte aj prišli.

  • Strach 

Veľmi veľa ľudí začalo nakupovať zlato, až v roku 2010/11 kedy sa cena pohybovala okolo 1 800-1 900 dolárov za uncu a títo ľudia sa len prizerali, ako ich investícia klesá a v roku 2015 kedy sa cena zlata hýbala okolo 1 050 dolárov za uncu začali zo strachu svoje nakúpené zlato predávať, pretože sa už takmer 5 rokov pozerali, ako cena klesá a zlato odpredali. Namiesto toho, aby v roku 2015/16 nakupovali zlato, aby si vypriemerovali cenu, aby ho poprípade vedeli predať s malým ziskom, aby ho nepredávali len s tým, že sa im investícia vráti na nulu. Strach však spôsobil to, že akcie v tom roku 2015 predali.

Na tomto príklade môžete krásne vidieť, že ten človek, ktorý má jasne stanovený cieľ, že za takúto cenu som nakúpil a za takúto chcem predať (napríklad nakúpil som za 1 000 dolárov a chcem predať za 2 000 dolárov mám 100% za 4/5 rokov, mám 20%-25% ročný profit). Ak opäť nastane príležitosť nakúpiť za lacnejšie a môžete si opäť stanoviť cieľ a nakúpiť.

V tomto článku som Vám chcel ukázať, ako funguje strach, ale aj nenažranosť pri investovaní, pretože je to najväčší nepriateľ všetkých investorov. Treba si dávať pozor v obidvoch prípadoch, pretože Vás to môže stáť nemalé peniaze. Pokiaľ by ste chceli vedieť o týchto dvoch strašiakoch viac alebo ďalší príklad, a to konkrétne na kryptomenách pozrite si celé video, ktoré som natočil na náš YouTube kanál.

V prípade, že budete mať nejaké otázky alebo chcieť k danej téme niečo povedať, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom alebo pod videom na YouTube. 

Ak pre vás informácie vo videu boli užitočné a video sa vám páčilo, tak ho zdieľajte, alebo mu na YouTube kanáli InvestičnýBlog.sk dajte aspoň palec hore, čím oceníte môj čas a úsilie vynaložené na natočenie a spracovanie videa pre vás. Nezabudnite sa prihlásiť aj na odber videí a ak chcete dostávať informácie o nových publikovaných videách, tak nezabudnite kliknúť aj na zvonček. Ďakujem.

Autor videa nie je zodpovedný za žiadnu stratu pochádzajúcu z investícií, nákupov alebo obchodov založených na akejkoľvek informácii tu zverejnenej. Informácie zverejnené v tomto článku a videu prezentujú len osobné názory, skúsenosti a poznatky autora článku a videa a nepovažujú sa za odporúčania pre konkrétnu osobu alebo návštevníka InvestičnýBlog.sk a YouTube kanálu InvestičnýBlog.sk.

Najpredávanejšie drahé kovy

1 oz zlatá investičná minca American Buffalo o hmotnosti 31,1g, rýdzosti 999,9/1000, v nominálnej hodnote 50 USD, od americkej mincovne The United States Mint.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Zlato
Výrobca:The United States Mint
34,12  s DPH

Výkupná cena: 21.02 €

Minca Kookaburra (Rybárik) 2023 1 oz sa razí v austrálskej štátnej mincovni Perth Mint od roku 1990 s rýdzosťou 999,9/1000 a hmotnosťou 31,1g.

Hmotnosť:31,1 g
Rýdzosť:999,9/1000
Materiál:Striebro
Výrobca:The Perth Mint
Najpredávanejšie služby